banner39

Çavuşoğlu'ndan Venezuela açıklaması

Dışişleri Bakanı Venezuela'daki gelişmelerle ilgili yaptığı yorumda, "Venezuela'da Seçimle gelmiş bir başkan var" dedi'

Dış Politika 24.01.2019, 10:50 24.01.2019, 11:18
Çavuşoğlu'ndan Venezuela açıklaması

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Venezuela ile ilgili gelişmeler hakkında açıklamada bulundu.

Çavuşoğlu açıklamasında, "Son zamanlarda özellikle bazı Latin Amerika ülkeleri ve ABD sürekli Venezuela'nın içişlerine karışmıştır. (Venezuela'da) Seçimle gelmiş bir başkan var, meclis başkanı de facto olarak başkan ilan ediyor. Bu çok garip bir durum" dedi.

Kaşıkçı unutturulmaya çalışıyor

Kaşıkçı cinayeti unutturulmaya çalışılıyor. Uluslarası bir soruşturmanın zamanı geldi'

[AB ile ilişkiler] Diyaloğun devam etmesi gerekiyor. Varna’daki zirve faydalı oldu. Romanya da bu zirveyi gerçekleştirmek istiyor. "

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, A Haber'de gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 

Türkiye'nin, ülkelerin dışlanmasına, izolasyonuna ve iç işlerine müdahalesine karşı olduğunu belirten Çavuşoğlu, "Maalesef son zamanlarda özellikle bazı Latin Amerika ülkeleri ve ABD, sürekli Venezuela'nın iç işlerine karışmıştır." ifadelerini kullandı.

Venezuela'nın doğal zenginlikler bakımından dünyanın en güzel ülkeleri arasında yer aldığını dile getiren Çavuşoğlu, ancak bugüne kadar o zenginlikleri kullanma konusunda geri kaldığına işaret etti. 

Ülkede şu anki gelişmelerin ciddi şekilde endişe verici olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, Türkiye'nin bu zor şartlarda Venezuela'nın ekonomisine de destek vermeye çalıştığını hatırlattı. 

Çavuşoğlu, "Fakat şimdi seçimle gelmiş bir başkan var, diğer taraftan meclis başkanı kendisini de facto olarak başkan ilan ediyor. Bu çok garip bir durum yani burada başkan nasıl olunur belli. Bazı ülkeler de bunu tanıdı. Şimdi bu esasen bir kaosa yol açabilir." diye konuştu. 

- "Türkiye demokrasiye yönelik desteğini güçlü şekilde vurguladı"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dün akşam Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro'yu arayarak son gelişmeler hakkında bilgi aldığını söyleyen Bakan Çavuşoğlu, Türkiye'nin demokrasiye yönelik desteğini güçlü şekilde vurguladığını anlattı.

Çavuşoğlu, "İnşallah Venezuela sükunetle iç barışı sağlayarak bu süreci atlatır. Aksi takdirde vahim gelişmeler olabilir. Bundan da endişe duyuyoruz. Türkiye olarak üzerimize düşeni yapmaya çalışıyoruz." ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?