Çavuşoğlu: Rusya ile ateşkeste hemfikiriz

Bakan Çavuşoğlu, Rus mevkidaşı ile yaptığı basın toplantısında Rusya ile Suriye'de ateşkes konusunda hemfikir olduklarını söyledi

Çavuşoğlu: Rusya ile ateşkeste hemfikiriz

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile ortak basın toplantısı düzenliyor.

Çavuşoğlu burada yaptığı konuşmada "Siyasi bir çözüm olmazsa Suriye'nin toprak birliği sağlanmazsa DEAŞ'ı bitirirsiniz yarın başka bir terör örgütü çıkar. Esad konusundaki görüşümüz belli, 600 bin insanın öldürülmesinden sorumlu. Esad konusunda Rusya ile farklı düşünebiliriz. Bir an evvel ateşkesin sağlanması lazım bu konuda hemfikiriz." dedi.

Lavrov'un açıklamasından satır başları şöyle:

"İnsanların sıcaklığını ve misafirperverliğini hemen hissediyorsunuz. Rus vatandaşlarının neden burayı tercih ettiğini görüyorsunuz.

Çok ciddi bölgesel konular var Suriye ile ilgili. Kanın durması lazım. Sorunların çözülmesi lazım. İnsani yardımın sürekliliğini temin etmemiz lazım.

Kafkaslardaki konular da ele alındı. Ukrayna konusunda da konuştuk. AGİT ve BM ile çalışmalarımız devam edecek.

İkili ilişkilerimizi büyüteç altına aldık. Normalleşmenin hızlı olması konusunda hemfikiriz. Erdoğan siyasi iradesini ortaya koydu. Biz de çalışacağız. Ticarette aksamaları ortadan kaldırmak için çalışmalarımız olacak.

Halklar arasındaki ilişkiler de gelişmeli.

Türkiye, Akkuyu Nükleer Güç Santrali projesine stratejik yatırım statüsü verileceğini teyit etti.

Türk Akımı, hem Rusya hem Türkiye hem de AB'nin çıkarlarına hizmet ediyor.

Suriye'deki terör tehdidinin en kısa sürede ortadan kaldırılması ve siyasi düzeyde çözüm sürecinin başlatılması ve insani sorunlarla ilgili kararların alınması konusunda ortak görüşe sahibiz."

Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2016, 12:27
YORUM EKLE

banner33

banner37