Çavuşoğlu'ndan ABD'ye 'Kudüs' tepkisi

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ABD'nin 14 Mayıs’ta Kudüs Büyükelçiliği’ni açma kararı için, "ABD'nin aldığı bu karar yanlıştır. Kudüs davası konusunda herkes sussa bile Türkiye susmaz, Türkiye Filistin davasını savunmaya devam edecektir." sözleriyle tepki gösterdi.

Çavuşoğlu'ndan ABD'ye 'Kudüs' tepkisi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD'nin Kudüs provokasyonu sürüyor.

Tüm dünyanın karşı çıkmasına rağmen ABD yönetimi, 14 Mayıs’ta Kudüs Büyükelçiliği’ni açmakta kararlı.

"ABD'NİN ALDIĞI BU KARAR YANLIŞTIR"

"Arap Gazeteciler İstanbul Buluşması" etkinliği kapsamında İstanbul Büyükşehir Belediyesinin misafiri olarak Türkiye'de bulunan gazetecilerle kahvaltıda bir araya gelen Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, karara bir kez daha tepki göstererek şunları söyledi:

"ABD'nin aldığı karar, Ortadoğu sorunun çözümüne katkı sağlamadığı gibi bölgedeki tırmanmayı artırıyor. İslam İşbirliği Teşkilatı'nın Olağanüstü Zirvesi, daha sonra BM Genel Kurulu'nda aldırdığımız kararlar, AB gibi birçok diğer örgütler ya da ülkelerde yaptığımız iş birliğiyle beraber Ortadoğu sorununa barışçıl bir çözüm bulunması ve Doğu Kudüs'ün de başkent olduğu bir Filistin devletinin kurulması için bugüne kadar Filistin'i tanımayan ülkelerin tanıması için yoğun çaba sarf ediyoruz. ABD'nin aldığı bu karar yanlıştır. Bu yanlış karara ortak duruş sergilememiz lazım. Son zamanlarda İslam dünyasının içinde, özellikle de Arap Ligi'nin içinde, açıkça söylemek lazım, bu konuda biraz tereddütler, hatta geri adımlar görüyoruz. ABD'den çekinen bazı ülkelerin Filistin davasını savunmakta geri adım attığını görüyoruz. Bu çok yanlış bir düşüncedir, vahim bir hatadır. Tarih ve ümmet bunu affetmez. Bu ülkeler, Ürdün'e de Filistin'e de baskı yapmasınlar. Filistin davasını hiç kimse savunmasa, Kudüs davası konusunda herkes sussa bile Türkiye susmaz, Türkiye Filistin davasını savunmaya devam edecektir."

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2018, 11:40
YORUM EKLE

banner39

banner37