Çavuşoğlu'ndan Alman mevkidaşı Gabriel'e 'silah' cevabı

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Almanya Dışişleri Bakanı Gabriel'in Türkiye'ye silah satışıyla ilgili açıklamasına dair, "Bu tür yaklaşımlar, milli savunma sanayimizin güçlenmesine vesile oluyor. Türkiye hiçbir zaman çaresiz değildir." dedi.

Çavuşoğlu'ndan Alman mevkidaşı Gabriel'e 'silah' cevabı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Pakistan Dışişleri Bakanı Hoca Muhammed Asıf ile düzenlediği basın toplantısında, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Çavuşoğlu, Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel'in Türkiye'ye silah satışıyla ilgili sözlerine ilişkin, "Bu tür yaklaşımlar esasen bizim kendi milli savunma sanayimizin güçlenmesine vesile oluyor. Bu anlamda yerli ve milli üretimi artırıyoruz her alanda. Kendi savaş uçağımızı, helikopterimizi üretiyoruz. Türkiye hiçbir zaman çaresiz değildir." dedi.

ALMAN BAKAN NE DEMİŞTİ?

Handelsblatt gazetesinin organize ettiği bir forumda konuşan Almanya Dışişleri Bakanı Gabriel, "Aslında NATO müttefikimize silah sevk etme yükümlülüğümüz bulunuyor. Ancak Türkiye'ye silah sevkiyatını neredeyse tamamen durdurduk" demişti.

"ULUSLARARASI ANLAŞMALAR DEVAM EDİYOR"

Bu alandaki işbirliğinin sadece Almanya'nın uluslararası anlaşmalara dahil olduğu alanlarda devam ettiğini kaydeden Gabriel, bu anlaşmalarda silahın değil, yük araçlarının söz konusu olduğunu belirtti.

Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2017, 19:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER