banner15

Çavuşoğlu'ndan Ermeni iddiaları açıklaması

Bakan Çavuşoğlu, tarihi açıdan hassas konuların siyasilerin insafına bırakılmaması gerektiğini söyledi

Çavuşoğlu'ndan Ermeni iddiaları açıklaması

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ermeni meselesi gibi sorunların siyasetçilerin insafına bırakılamayacağını söyledi.

Çavuşoğlu, Alman Hükümeti Sözcüsü Steffen Seibert’in, Alman Meclisi’nin 1915 olaylarını ‘soykırım’ olarak tanıyan kararıyla ilgili yaptığı açıklamayı değerlendirdi:

“Açıklamada ‘soykırımın’ hukukta belirli bir tanımı olduğunun ve ancak yetkili mahkemeler tarafından değerlendirilip tespit edilebildiğinin vurgulanması doğru bir yaklaşımdır. Tarihi ve insani bakımdan son derece hassas olan bu mesele parlamentoların siyasi takdirine ve siyasetçilerin insafına bırakılamaz. Esasen hep söyleye geldiğimiz üzere bunun hukuki bir konu olduğunu Alman Hükümeti de 2 Eylül’de yaptığı açıklamayla teslim etmiştir.”

Seibert, 2 Eylül’de Berlin’de yaptığı açıklamada, Alman Meclisinde alınan 1915 olaylarına dair karara ilişkin, bu tür kararların hukuki bağlayıcılığı bulunmadığını, bunun da Meclis’in internet sayfasında yer aldığını ifade etmişti. Seibert, soykırımın yasal olarak belirli bir tanımı bulunduğunu, bunun da ilgili mahkemelerce tespit edildiğini dile getirmişti.

DİYALOG KANALLARINI AÇIK TUTALIM

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İsveç Dışişleri Bakanı Margot Wallström ile de telefonda görüştü. Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre görüşmede, Wallström’ün Türkiye’yi ziyaret talebi ele alınırken, İsveçli Bakan’ın 14 Ağustos’ta Türkiye aleyhinde sosyal medya hesabında paylaştığı mesaj da gündeme geldi. Çavuşoğlu, söz konusu paylaşıma yönelik, yanlış ve eksik bilgiye dayalı mesajların verilmemesi için diyalog kanallarının açık tutulmasının önemini vurguladı.

Güncelleme Tarihi: 04 Eylül 2016, 11:53
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35