banner15

Çavuşoğlu'ndan İbadi'ye sert tepki

Çavuşoğlu, Haydar el İbadi'ye "Bir terör örgütüne karşı mücadele edemiyorsun, zayıfsın, ondan sonra da kabadayılık yapmaya kalkıyorsun, retorik içine giriyorsun. Bunlar bizim için boş şeyler" dedi

Çavuşoğlu'ndan İbadi'ye sert tepki

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Fetullah Gülen'in iadesine dair, "Amerika bunun farkında, Amerika kurumları FETÖ'nün farkında. Burada önemli olan siyasilerin de 'Biz kurtulmak istiyoruz ama...' demeden Türkiye'ye vermeleri gerekiyor." dedi. Çavuşoğlu, Türkiye'ye karşı açıklamalar yapan Irak Başbakanı Haydar El İbadi'ye de sert tepki gösterdi.

Çavuşoğlu, Antalya'nın Belek Turizm Bölgesi'nde bir otelde yarın başlayacak "Turkish Airlines Open 2016" golf turnuvası öncesinde düzenlenen basın toplantısının ardından gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Bir gazetecinin, "ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisinden Gülen'le ilgili farklı bir açıklama geldi, bu konuda ne söyleyeceksiniz?" şeklindeki sorusu üzerine Çavuşoğlu, 15 Temmuz darbe girişiminin arkasında FETÖ'nün olduğuna dair Amerikalılarda hiçbir şüphe bulunmadığını, onların bu konudaki istihbaratının da en az Türkiye kadar güçlü olduğunu söyledi.

"FETULLAH GÜLEN'İN PEŞİ BIRAKILMAYACAK"

Çavuşoğlu, Türkiye'nin, 15 Temmuz darbe girişiminin arkasında FETÖ'nün olduğuna dair bilgileri, belgeleri, delilleri ABD'ye ilettiğini anımsatarak, şu anda ABD'nin elinde hukuki bakımdan en sağlam dosyanın bulunduğunu bildirdi.

Fetullah Gülen'in peşinin bırakılmayacağını ve mutlaka Türkiye'ye iade edilmesi gerektiğini ABD'lilere sürekli hatırlattıklarını dile getiren Çavuşoğlu, şöyle konuştu:

"Geçici tutuklama kararı var ve halen tutuklanmadı. Amerika'da da FETÖ'nün okullarıyla ilgili incelemeler devam ediyor. Los Angeles'ta 3 okulun lisansını yenilememe kararı aldılar. Neden? Birincisi mali konular. Demek her yerde olduğu gibi mali konularda orada da sahtekarlık yaptılar. Sahtekarlık bunların en iyi becerdiği şey biliyorsunuz. İkincisi, personel konusunda, vize, çalışma izni konularındaki kural dışı ya da illegal şeyler... Orada da yine sahtekarlık var. Amerika bunun farkında, Amerika kurumları FETÖ'nün farkında. Burada önemli olan siyasilerin de 'Biz kurtulmak istiyoruz ama...' demeden Türkiye'ye vermeleri gerekiyor. Maden kurtulmak istiyorsun, işte anlaşma aramızda, işte deliller, belgeler, işte dayanışma örneğimiz. Hep vermişiz. Bir an evvel hukuki süreci başlatıp bu kişiyi bize iade etmesi gerekiyor. Şu anda ellerinde bugüne kadarki en güçlü dosya var. O nedenle gerçekleri söylemeye başlamaları esasen önemli."

HAYDAR EL İBADİ'NİN AÇIKLAMALARI

Çavuşoğlu, Türkiye'nin sınıra asker sevkıyatı konusunda Irak Başbakanı Haydar el İbadi'nin açıklamalarının hatırlatılması üzerine de Türkiye'nin dostluk, İbadi'nin ise kışkırtıcı mesajlar verdiğini kaydetti.

"Biz cevap verdikten sonra, diğer dost ülkelere de bizim gönderdiğimiz kişilere de büyükelçimize de 'Biz zaten zor durumda bir ülkeyiz, bizi zor durumda bırakmayın, böyle açıklamalar yapmayın' diyorlar." ifadesini kullanan Çavuşoğlu, Türkiye'nin başından beri sınıra neden asker gönderdiğinin sebebini açıkladığını bildirdi.

DEAŞ'ın Türkiye'nin sınırına gelebileceğini ayrıca sınırın öbür tarafında 2 bin PKK'lının olduğunu, PKK'nın dünyanın ve Avrupa'nın terör listesinde bulunduğunu aktaran Çavuşoğlu, "Peki DEAŞ'a gösterdiğin hassasiyeti Sincar bölgesinde topraklarını işgal eden, yavaş yavaş Süleymaniye'ye de inen, inmeye çalışan PKK'ya niye göstermiyorsun? Başka bir terör örgütü daha önce topraklarını işgal etmiş. Bizim aldığımız tedbirler de bu terör örgütüne yönelik. Arazideki gelişmeleri anbean takip ediyoruz. Tüm gelişmeleri biz adeta röntgen çeker gibi tespit ediyoruz." dedi.

Çavuşoğlu, Türkiye'ye, Suriye veya Irak'tan kaynaklanan tehditlere karşı her türlü tedbiri almak durumunda olduklarını belirterek, Münbiç cebinin tamamen DEAŞ'a kapatılması ve güvenli bölge haline getirilmesi gerektiğini söyledi.

Çavuşoğlu, şunları söyledi:

"Irak'ın toprak bütünlüğünü, bağımsızlığını bizden daha güçlü destekleyen yoktur. Bugüne kadar ayrılma yönünde meyil gösterenlere de bu mesajı en güçlü şekilde biz vermişizdir. Başkaları gibi böyle mavi boncuk da hiçbir zaman dağıtmadık. Irak'ın güvenliği ve istikrarı bizim kendi güvenliğimiz ve istikrarımız kadar önemlidir. Buna da önem veriyoruz. Böyle diyen bir ülkeye, kendi içindeki sorunlar ya da bazı ülkelerin kışkırtmaları sebebiyle gelişi güzel açıklama yapmak doğru değil. Kaldı ki senin gücün varsa niye Musul'u terör örgütlerine teslim ettin? Sen madem bu kadar güçlüsün niye PKK yıllardır senin topraklarını işgal ediyor? Bir terör örgütüne karşı mücadele edemiyorsun, zayıfsın, Ondan sonra da kabadayılık yapmaya kalkıyorsun, retorik içine giriyorsun. Bunlar bizim için boş şeyler. Biz kendi tedbirlerimizi alacağımızı daha önceden ilan ettik. Şu anda da o tedbirlerimizi alıyoruz."

"HİÇ KİMSE 'IRAK'TAKİ TÜRKMENLERDEN SİZE NE' DİYEMEZ"

Musul operasyonuna destek verme gerekçelerini anlatan Çavuşoğlu, DEAŞ'ın Türkiye'ye saldırıları olduğunu ve bu örgütün herkes için tehdit oluşturduğunu anlattı.

Çavuşoğlu, "Diğer taraftan Türkmen kardeşlerimize yönelik de bir tehdit oluşmaya başladı. Şimdi hiç kimse 'Irak'taki Türkmenlerden size ne' diyemez. Oradaki Türkmen kardeşlerimizin dertleri bizim derdimizdir ve onların her türlü ihtiyacını da karşılıyoruz. Onlara yönelik bir tehdidi kendimize yönelik bir tehdit gibi algılıyoruz." diye konuştu.

Bölgedeki Türkmenlere bir saldırıya karşı, Türkiye'ye Musul'dan kaynaklanan bir saldırıya karşı, PKK'nın Sincar bölgesindeki çalışmalarına karşı sınıra asker konulduğunu vurgulayan Bakan Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

"Şimdi biz sınırımıza asker getirdiğimiz zaman bu Irak'a yönelik, Irak hükümetine yönelik bir davranış değil ki sen niye art niyetli düşünüyorsun? Biz kendi tedbirimizi alıyoruz, üstelik size de yardımcı oluyoruz. Maalesef içinde bulunduğu zor şartlardan dolayı ve kendi aralarında mezhepçi kamplaşmalardan tutun da siyasi mücadelelere tüm bu Irak'taki yaşanan sorunlar sebebiyle retorik içinde oluyorlar, bunu tercih ediyorlar. Oysa biz Irak'a ne diyoruz? Bir, Irak bizim dost ve kardeş bir ülkemiz. Irak'ın toprak bütünlüğünü, bağımsızlığını bizden daha güçlü destekleyen bir ülke yoktur. Bugüne kadar ayrılmaya meyil gösterenlere de bu mesajı en güçlü şekilde biz vermişizdir. Başkaları gibi böyle mavi boncuk da hiçbir zaman dağıtmadık. Irak'ın güvenliği ve istikrarı bizim kendi güvenliğimiz ve istikrarımız kadar önemlidir. Böyle diyen bir ülkeye, kendi içindeki sorunlar ya da bazı ülkelerin kışkırtmaları nedeniyle gelişi güzel açıklamalar yapmak doğru değil. Kaldı ki senin gücün varsa niye Musul'u terör örgütlerine teslim ettin? Sen madem bu kadar güçlüsün niye PKK yıllardır senin topraklarını işgal ediyor? Bir terör örgütüne karşı mücadele edemiyorsun, zayıfsın. Ondan sonra da kabadayılık yapmaya kalkıyorsun, retorik içerisine giriyorsun. Bunlar bizim için boş şeyler. Biz kendi tedbirlerimizi alacağımızı daha önce de ilan ettik. Şu anda o tedbirlerimizi de alıyoruz."

Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2016, 17:30
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35