banner39

banner35

Çavuşoğlu'ndan Tacikistan'da 2020'ye kadar işbirliği

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu sekiz yıl aradan sonra resmi ilk temas olarak gittiği Tacikistan'da, mevkidaşı ile 2020 yılına kadar siyasi ve kültürel alanda işbirliği anlaşması yaptı

Dış Politika 21.10.2016, 12:13 21.10.2016, 12:13
Çavuşoğlu'ndan Tacikistan'da 2020'ye kadar işbirliği

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Tacikistan’ın başkenti Duşanbe'de Cumhurbaşkanı İmamali Rahman tarafından kabul edildi.

Diplomatik kaynaklardan alınan bilgiye göre, Cumhurbaşkanlığı Konutunda gerçekleşen görüşmede iki dost ve kardeş ülke arasında işbirliği imkanları ele alındı.

Çavuşoğlu, kabulun ardından, mevkidaşı Sirodjidin Aslov ile de bir araya geldi. Bakan Çavuşoğlu, görüşmede, Tacikistan’ın istikrarının Orta Asya’nın da istikrarı bakımından hayati öneme sahip olduğuna işaret etti.

Çavuşoğlu-Aslov görüşmesi Türkiye ile Tacikistan arasında dışişleri bakanları düzeyinde 8 yıl aradan sonra gerçekleşen ilk temas niteliğini taşıyor.

Her iki görüşmede ikili ve çok taraflı işbirliği konuları ele alındı ve Türkiye ve Tacikistan arasında diplomatik ilişkilerin tesisinin 25. yılı olan 2017'de iki ülke arasında mevcut "İşbirliği Konseyi"nin Cumhurbaşkanları düzeyinde Türkiye’de yapılması konusunda mutabık kalındı. Bu çerçevede Bakan Çavuşoğlu’nun Duşanbe’deki temaslarında söz konusu toplantının hazırlıkları da ele alınarak, başta ticari ve ekonomik olmak üzere tüm alanlarda ilişkilerin geliştirilmesi için atılabilecek ilave adımlar üzerinde duruldu.

Görüşmelerin ardından, iki ülke dışişleri bakanlıkları arasında 2017-2020 dönemini kapsayan "İşbirliği Planı" imzalandı.

Söz konusu plan çerçevesinde, iki ülke hariciyeleri arasında siyasi konulardan kültürel ve konsolosluk alanlarına kadar birçok alanda işbirliğinin geliştirilmesi hedefleniyor.

Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?