CHP: Mısır'a gidiyoruz ama Sisi'yle görüşmüyoruz

Mısır'dan davet alan CHP'nin bu daveti kabul etmesine verilen tepkiler üzerine partiden açıklama geldi. Açıklamada, General Sisi ile görüşülmeyeceği belirtildi

CHP: Mısır'a gidiyoruz ama Sisi'yle görüşmüyoruz

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, Mısır ziyaretiyle ilgili, "General Sisi'yle randevumuz yok, ordu bizim muhatabımız değil" dedi.

Loğoğlu, Mısır ziyaretine ilişkin, "General Sisi'yle bir randevumuz yok, çünkü ordu bizim muhatabımız değil. CHP olarak biz de bu yapılan şeyi darbe olarak niteledik. Buna darbe olarak niteledikten sonra da Mursi'nin yanında yer alıyoruz demedik. CHP, Mısır halkının yanındadır. Mısır halkının geleceği, huzuru, oraya demokrasinin gelmesinden yana bir CHP vardır, bizim çıkış noktamız budur" şeklinde konuştu.

Loğoğlu, CHP heyetinin 9-12 Eylül tarihleri arasında Mısır'a gerçekleştireceği ziyarete ilişkin soruları cevapladı. Ziyareti Mısır Dışişleri Bakanı Nebil Fehmi'nin daveti üzerine gerçekleşeceğini, Fehmi ile geçmişte aynı dönemde Washington'da büyükelçilik görevlerinde bulunduklarını, kendisini o dönemden tanıdığını anlattı.

Gitme arzusunun ise kendilerinden kaynaklandığını ifade eden Loğoğlu, "Çünkü Türkiye ve Mısır bölgenin iki büyük ve stratejik ülkesi ve bu iki ülkenin ilişkilerinin sağlıklı, iyi, olumlu olması hem iki ülke halkları bakımından hem de bölgenin istikrarı huzuru bakımından büyük önem taşıyor" dedi.

Loğoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bugünkü duruma baktığımızda da karşılıklı gerekçelerle Mısır'daki hükümet ile Türkiye'de Adalet ve Kalkınma Partisi Hükümeti arasında ilişkiler iyi değil, kopma noktasına geldi. Gerçi bugün Türk Hükümeti olumlu bir adım atarak büyükelçimizi geri gönderme kararı aldı. Biz bunu olumlu karşılıyoruz. Belki hiç çekilmemesi daha iyi olurdu. Danışma için her zaman çağrılabilir ama geri gönderilme kararı olumludur. Sanıyorum biraz da bizim CHP heyetinin gidişinden ilham almış olsalar gerek ama her halükarda iyi bir karar."

Güncelleme Tarihi: 04 Eylül 2013, 16:47
banner53
YORUM EKLE

banner39