banner39

CHP'li vekilden Mirzabeyoğlu'na destek

CHP Tunceli milletvekili Hüseyin Aygün, Salih Mirzabeyoğlu'nun avukatlarıyla Meclis'te basın toplantısı düzenledi

Dış Politika 11.05.2012, 17:27 11.05.2012, 18:23
CHP'li vekilden Mirzabeyoğlu'na destek

Dünya Bülteni /Haber Merkezi

28 Şubat sürecinde tutuklanarak cezaevine konan ve daha sonra da tartışmalı mahkeme kararlarıyla müebbete mahkum edilen Silah Mirzabeyoğlu hakkında ilginç iddialar ortaya atıldı. Bolu F Tipi Cezaevi'nde bulunan ve kamuoyunda ''Salih Mirzabeyoğlu'' olarak bilinen Salih İzzet Erdiş'in avukatı Ali Rıza Yaman, müvekkilinin işkenceye maruz kaldığını iddia etti. CHP Tunceli milletvekili Hüseyin Aygün ise iktidarığn Salih Mirzabeyoğlu'na sahip çıkmadığını ileri sürdü.

Mirzabeyoğlu'nun avukatları ile Tunceli milletvekili Hüseyin Aygün Meclis'te birlikte basın toplantısı düzenledi.

Aldığı aldığı müebbet hapi cezası hala tartışılan Erdiş ile ilgili işkence iddiası dikkat çekici. Mirzabeyoğlu'nun avukatı Yaman, "Mirzabeyoğlu Davası''nın başladığı tarihin 28 Aralık 1998 olduğuna işaret ederek, ''Salih Mirzabeyoğlu, eşi ve çocuğuyla birlikte o zaman için ilkokula giden diğer çocuğunu almak üzere okula gittiğinde saldırıya uğramıştır. Bu kişilerin polis oldukları Emniyet'te anlaşılmıştır'' diye konuştu. Yaman, Erdiş'in sistematik fiziki işkencelerle geçen bir yargılama sürecinden sonra ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum edildiğini, çeşitli F Tipi cezaevlerinde tecritte tutulduğunu ve halen ''telegram'' (zihin yönlendirme) adı verilen bir işkenceye maruz bırakıldığını iddia etti.

Yaman, ''Saldırıya uğradığında 41 eseri bulunan Salih Mirzabeyoğlu, olağanüstü bir dönemde, DGM'nin yargılayıp mahkum ettiği bir kişidir. Bu bakımdan dava yeniden görülmelidir. Eğer 28 Şubat'la hesaplaşılacaksa, darbenin sonuçlarından başlanılmalıdır. Mirzabeyoğlu davası, bu sonuçların en önemlileri arasındadır'' dedi.

CHP'DEN MİRZABEYOĞLU AÇIKLAMASI

CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün ise ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla Erdiş'in yıllardır tecritte tutulduğunu belirterek, ''Mirzabeyoğlu Davası, 28 Şubat'la hesaplaşma konusunda Hükümetin samimiyetsizliği hakkında bilgi vermektedir'' dedi.

Aygün, basın toplantısında, ''28 Şubat'la hesaplaşmanın yolunun o dönemin doğurduğu mağduriyetleri gidermekten geçtiğini'' söyledi. Aygün, Salih İzzet Erdiş'in yıllardır tecritte tutulduğunu söyledi.

Aygün, ''Eğer DGM'ler hukuksuz mahkemelerse, 1990'lı yıllarda mağdur olmuş bütün kişilerin sorunlarına çözüm bulunması gerekir. Mirzabeyoğlu da bunlardan biridir. Yıllardır tecritte tutulmaktadır. Hükümet bir taraftan 28 Şubat'la, darbelerle hesaplaştığını iddia ediyor, diğer yandan tecrit, işkence ve çeşitli mağduriyetlerin sürmesi karşısında ses çıkarmıyor. Mirzabeyoğlu Davası, 28 Şubat'la hesaplaşma konusunda hükümetin samimiyetsizliği hakkında bilgi vermektedir'' diye konuştu.

banner53
Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?