banner15

'Çin'le yakında vizeler kalkacak'

Çin'in Ankara büyükelçisi, Türkiye ile karşılıklı vizelerin kalkması için görüşmeler yapıldığını, yakında bir sonuç elde edileceğini söyledi.

'Çin'le yakında vizeler kalkacak'

Çin'in Ankara Büyükelçisi Şiaoşıng Gung, ülkesinin Türk vatandaşlarına uyguladığı vizenin kaldırılması konusunda Türk makamlarıyla görüşmelerin devam ettiğini belirterek, ''Vize konusunda inanıyorum ki gelecekte işbirliğimiz ve ticaretimiz geliştikçe, tüm problemleri ve sınırları kaldıracağız'' dedi.

Tosyöv Afyonkarahisar Destekleme Derneğinin davetlisi olarak şehre gelen Şiaoşıng Gung, Vali İrfan Balkanlıoğlu'nu makamında ziyaret etti.

Daha önce Afyonkarahisar'dan geçerken mola verdiğini belirten konuk büyükelçi, Afyonkarahisarlıların misafirperverliğinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Afyonkarahisar'dan Çin'e büyük miktarda mermer ihracatının gerçekleştirildiğini hatırlatan Şiaoşıng Gung, şunları söyledi:

''Türkiye'den en çok ithalat yaptığımız ürünler içinde mermer var. Bunu kuruyemiş, zeytinyağı ve şarap gibi ürünler takip ediyor. Mermer gibi maden ürünleri büyük bölümü oluşturuyor. Çin, bilindiği gibi çok büyük bir ülke. Ekonomisi çok hızlı bir şekilde gelişiyor. Bu nedenle kalkındıkça daha çok ürüne ihtiyacımız olacak. Türkiye'den daha çok ürün almak istiyoruz ama bunu yaparken fiyatı ve kalitesini de ön planda tutuyoruz.''

Afyonkarahisar mermerinin Çin'de büyük ilgi gördüğünü belirten konuk büyükelçi, Çinli iş adamları tarafından yapılacak yatırımların neler olabileceğini yerinde görmek için şehri ziyaret ettiğini vurguladı.
Türk vatandaşları için uygulanan vizenin kaldırılması konusunda Türk makamlarıyla karşılıklı görüşmelerin devam ettiğini vurgulayan Şiaoşınf Gung, ''Vize konusunda inanıyorum ki gelecekte işbirliğimiz ve ticaretimiz geliştikçe, tüm problemleri ve sınırları kaldıracağız. Daha kolay ve daha basit bir prosedür uygulayacağız. Şu anda da Türk iş adamlarının Çine gitmeleri için herhangi bir sınır söz konusu değil. Bence Çin'e gitmek Amerika'ya gitmekten daha kolay'' diye konuştu.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 01 Eylül 2011, 16:13
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35