banner39

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Trump ile telefonda görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Trump ile yaptığı telefon görüşmesinde, terörle mücadele çerçevesinde PYD/YPG'ye ABD'nin silah desteğine son vermesi gerektiğine dikkati çekti. Ayrıca, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Trump'ın telefon görüşmesinden sonra ABD'nin yaptığı yazılı açıklamanın görüşmenin içeriğini tam yansıtmadığı ifade edildi.

Dış Politika 25.01.2018, 00:57 25.01.2018, 02:44
Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Trump ile telefonda görüştü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump arasında bu akşam gerçekleşen telefon görüşmesine ilişkin basın açıklaması yapıldı.

ZEYTİN DALI HAREKATI GÖRÜŞÜLDÜ

Buna göre, görüşmede, Suriye'deki son gelişmeler ve Türkiye'nin Afrin'de PYD/PKK VE DEAŞ'A karşı başlattığı Zeytin Dalı Harekatı'yla ilgili görüş teatisinin yanı sıra ikili konulara da değinildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin Zeytin Dalı Harekatı'nı uluslararası hukuk temelinde ve Birleşmiş Milletler Şartı'nın 51. maddesinden kaynaklanan meşru müdafaa hakkı ile BM Güvenlik Konseyi'nin terörizmle mücadele konusundaki kararları uyarınca gerçekleştirdiğini vurguladı.

ERDOĞAN: TÜRKİYE'NİN ULUSAL GÜVENLİĞİ İÇİN

Erdoğan'ın, Türkiye'nin kendi ulusal güvenliği için Afrin'i terör unsurlarından arındırmayı hedeflediğini ifade ettiği görüşmede, terörle mücadelede ikili iş birliğinin önemi üzerinde duruldu.

"SİLAH DESTEĞİNE SON VERİLMELİ" VURGUSU

Cumhurbaşkanı Erdoğan, terörle mücadele çerçevesinde PYD/YPG'ye ABD'nin silah desteğine son vermesi gerektiğine tekrar dikkati çekti.

İŞ BİRLİĞİ KONUSUNDA KARARLILIK AÇIKLAMASI

Görüşmede, Erdoğan ve Trump, gerek Suriye meselesi gerek ikili konularda Türkiye-ABD arasındaki iş birliğini ve yakın teması sürdürme noktasında kararlı olduklarını teyit etti.

GÖRÜŞMENİN İÇERİĞİ TAM YANSITILMADI

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Trump'ın telefon görüşmesinde ABD'nin yazılı açıklamasının görüşmenin içeriğini tam yansıtmadığı öğrenildi. Görüşmede Türkiye'deki OHAL'e hiç değinilmediği öğrenildi.

Trump'ın Erdoğan'la yaptığı görüşmede, Afrin operasyonuyla ilgili "tırmanan şiddetten kaygı"dan söz etmediği öğrenildi.

Ayrıca Erdoğan-Trump görüşmesinde, ABD tarafının; operasyonun belirli zaman dilimiyle sınırlandırılması gerektiğine değindiği öğrenildi.

SICAK ÇATIŞMA İHTİMALİ

Erdoğan-Trump görüşmesinde, ABD tarafının; Münbiç'te az da olsa ABD askerinin mevcudiyetinden bahisle sıcak çatışma ihtimaline mahal verilmemesi gerektiğine değindiği öğrenildi.

BEYAZ SARAY’DAN YAPILAN AÇIKLAMADA NELERDEN BAHSEDİLİYOR

Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan açıklamadan bazı noktalarda farklılık gösteren Beyaz Saray açıklaması ise şöyle:

Beyaz saray   

Cumhurbaşkanı Donald J. Trump bugün Başkan Recep Tayyip Erdoğan'la bir görüşme yaptı. Başkan Trump, Suriye, Afrin'deki artan şiddetin, her iki ülkeyi, Suriye’deki ortak hedeflerine zarar verme riskiyle karşı karşıya bırakması noktasındaki endişelerini iletti.

Türkiye'yi askeri faaliyetlerinin dozajını azaltmaya ve sınırlamaya çağırdı. Ayrıca, sivil kayıpların, yerinden edilmiş ve mülteci durumuna düşmüş kişilerin sayısını arttırmaktan kaçınmaya davet etti Trump Türkiye’yi, Türk ve Amerikan kuvvetleri arasında çatışma çıkabilecek herhangi bir eylemden kaçınma noktasında azami dikkatli olmaya çağırdı. 

Her iki ülkenin de tüm kesimleri ile DEAŞ'ın sürekli yenilgiye uğratılması konusundaki ortak amacı üzerinde yoğunlaşması gerektiğini tekrarladı. Ve her iki Başkan da, DEAŞ'ın sürmekte olan yenilgisinin ardından yüz binlerce Suriyeli mültecinin ülkesine dönmesini memnuniyetle karşıladıklarını ifade ettiler,. İlave olarak insanların evlerine dönmesine yardımcı olmak için işbirliği yapmaya söz verdiler.

Cumhurbaşkanı Trump, Türkiye'nin meşru güvenlik kaygılarını gidermek için yakın işbirliğine davet etti. Liderler, Türkiye de dahil olmak üzere komşularına tehdit oluşturmayan birleşik bir Suriye'yi istikrara kavuşturmanın önemli bir ihtiyaç olduğu üzerinde görüş alış verişinde bulundular.

Cumhurbaşkanı Trump, Türkiye'deki Olağanüstü hal kapsamında gözaltına alınan ABD vatandaşları ve yerel çalışanlar hakkında gelişen yıkıcı ve yanlış retorikten dolayı endişelerini ifade etti.

İki lider, özellikle de bölgesel istikrarı teşvik etmek ve DEAŞ, Kürdistan İşçi Partisi (PKK), El-Kaide ve İran tarafından desteklenen her türlü terörle mücadele etmek için ABD ve Türkiye arasındaki stratejik ortaklığı iyileştirme sözü verdiler.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?