banner39

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan AB'ye: Sıra sizde

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile bir telefon görüşmesi gerçekleştiren Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 18 Mart Mutabakatı'na vurgu yaparak vize serbestisi konusunda AB'nin üzerine düşeni yapması gerektiğini belirtti.

Dış Politika 21.06.2021, 22:51
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan AB'ye: Sıra sizde

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, görüşmede, Türkiye-AB ilişkilerini geliştirecek adımlar ve bölgesel meseleler ele alındı.

Erdoğan, Türkiye’nin üzerine düşeni fazlasıyla yaptığını, somut adım atma sırasının AB'de olduğunu belirterek Türkiye ile olumlu gündemin hayata geçirilmesinin vaktinin çoktan geldiğini ifade etti.

Gümrük Birliği'nin güncellenmesi müzakerelerine bir an evvel ve ön koşulsuz şekilde başlanması gerektiğini vurgulayan Erdoğan, kamu sağlığı, iklim değişikliği ile iç işleri, göç ve terörizmle mücadelede iş birliği alanlarını da içerecek şekilde yüksek düzeyli diyalog toplantılarının başlatılmasını arzu ettiklerini dile getirdi.

Erdoğan, vize serbestisinin temininin de Türk halkının uzun süredir beklediği bir adım olduğuna dikkati çekerek 18 Mart Mutabakatı'nın tüm unsurlarıyla ve güçlendirilerek hayata geçirilmesi gerektiğini vurguladı.

18 MART MUTABAKATI NEDİR?

 Türkiye ile AB arasında 18 Mart 2016 tarihinde bir mutabakat imzalandı. Bu anlaşma sayesinde mültecilerin Avrupa ülkelerine göçü yüzde 95 oranında azalış gösterdi. Avrupa Birliği bu anlaşma ile birlikte, geleceğine yönelik önemli bir tehditten kurtulmuş oldu.

Yapılan anlaşma beş ana madde çerçevesinde oluşturuldu. Bunlardan ilki düzensiz göçmenlerin iadesi hakkında oldu. İkinci olarak; AB’nin, Türkiye’deki mülteciler için mali yardımda bulunması kararlaştırıldı. Üçüncü olarak, Türk vatandaşlarına AB ülkeleri için vize muafiyeti getirilmesi kararı alındı. Dördüncü olarak Türkiye-AB tam üyelik müzakerelerinin canlandırılması ve beşinci olarak ise Gümrük Birliği’nin güncellenmesi konuları mutabakatta yer aldı.

Kaynak: AA
banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?