banner39

banner35

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Wall Street Journal'da makale kaleme aldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Wall Street Journal'da makale kaleme aldı. Erdoğan, "Uluslararası toplumun harekete geçmeyeceğini anladık... Görevimiz PKK ve DAEŞ bağlantılı gruplarla mücadele" dedi.

Dış Politika 15.10.2019, 08:58 15.10.2019, 09:54
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Wall Street Journal'da makale kaleme aldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD'nin önemli gazetelerinden Wall Street Journal için bir makale kaleme aldı.

Makalesinde, "Diğerleri harekete geçmekte başarısız olunca Türkiye adım attı" başlığını kullanan Erdoğan, Barış Pınarı Harekatı'nın sebebine ilişkin açıklamalar yaptı.

Sözlerine "Suriye iç savaşı 2011'de başladığından beri hiçbir ülke, ortaya çıkan insani krizin acısını Türkiye'den daha ciddi hissetmedi. 3,6 milyon Suriyeli mülteciyi - diğer ülkelere göre daha fazla - aldık ve onlara eğitim, sağlık ve barınma hizmeti sunmak için 40 milyar dolar harcadık. Misafirperverlik kültürümüz bizi, uluslararası toplumdan çok az yardım alarak milyonlarca savaş kurbanına ev sahipliği yapmanın yükünü omuzlamamıza zorladı. Ancak belli bir noktada, Türkiye sınırına ulaştı" diye başladı.

"Görevimiz, eş zamanlı olarak PKK ve DAEŞ bağlantılı gruplar ile mücadele etmektir" diyen Erdoğan, "Bizim açımızdan, terör gruplarıyla ilintili olanlar dışındaki bütün Suriye vatandaşları eşittir. Suriyeli Kürtler ve PKK'nın özdeşleştirilmesini kabul etmiyoruz" dedi. 

Erdoğan, Arap Birliği'nin Türkiye'nin başlattığı harekata karşı aldığı kararı eleştirerek, "İç savaşı durdurmak için hangi siyasi girişimleri desteklediler? İnsani krize son verme çabalarına ne kadar katkıda bulundular?" sorularıyla tepkisini dile getirdi. 

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?