Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Yukarı Karabağ ve Ermenistan açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan, resmi temaslarda bulunmak üzere Azerbaycan'a hareket etti. Yukarı Karabağ ve Ermenistan hakkında açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Yukarı Karabağ ve Ermenistan açıklaması

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan'da önemli açıklamarda bulundu. Erdoğan, "Yukarı Karabağ sorununun çözülmesi, Ermenistan ile ilişkilerimizin düzelmesinin olmazsa olmaz şartıdır, bu böyle bilinmelidir" dedi. Cumhurbaşkanı sözlerine, "Kardeşimizin topraklarının yüzde 20'sini işgal altında tutanların, bir milyondan fazla kardeşimizi öz yurduna dönmekten alıkoyanların bizden sınırlarımızı açmamızı beklemeleri boşunadır, beyhudedir." diyerek devam etti.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN AZERBAYCAN'DA

Resmi temaslalarda bulunmak üzere Azerbaycana giden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından karşılandı. Karşılama töreninde iki liderin kucaklaşması dikkat çekti. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, özel uçak 'Can' ile TSİ 11.30'da Azerbaycan'ın başkenti Bakü'ye indi. Haydar Aliyev Havalimanı'nda karşılanan Erdoğan daha sonra Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından resmi törenle karşılandı. Resmi törenin ardından iki lider baş başa görüşmek için alandan ayrıldılar. Gençlik Cumhurbaşkanlığı Konutunda gerçekleşen görüşmede Erdoğan ve Aliyev, iki ülke arasındaki stratejik ortaklığa dayanan dostluk ve kardeşlik ilişkilerinin tüm alanlarda başarıyla gelişmesinden duyulan memnuniyeti ifade ettiler.

 Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Aliyev, başbaşa görüşme sonrasında eski Cumhurbaşkanı ve İlham Aliyev'in babası Haydar Aliyev'in mezarını ziyaret edip çelenk bıraktılar.

Haydar Aliyev'in mezarını ziyaret ettikten sona Erdoğan ve Aliyev, önce Türk Şehitliği'ni ve sonrasında Azerbaycan Şehitliği'ni ziyaret ettiler.

Güncelleme Tarihi: 15 Eylül 2018, 15:08
YORUM EKLE

banner39