Cumhurbaşkanı Gül, KKTC'de

Gül, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı dolayısıyla Boğaz Şehitliği, Rauf Denktaş ve Fazıl Küçük'ün anıt mezarlarında düzenlenen törenlere katıldı

Cumhurbaşkanı Gül, KKTC'de

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı törenlerine katıldı. 

Cumhurbaşkanı Gül, törenlerin öncesinde Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı'nı ziyaret etti. Ziyaret basına kapalı gerçekleşti.

20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı dolayısıyla ilk tören Boğaz Şehitliğinde yapıldı. KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Cumhurbaşkanı Gül, KKTC Meclis Başkanı Sibel Siber, KKTC Başbakanı Özkan Yorgancıoğlu, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Baki Kavun ve diğer ilgililerin anıta çelenk koymasıyla başlayan törende, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı eşliğinde göndere bayrak çekildi.

KKTC Cumhurbaşkanı Eroğlu ve Cumhurbaşkanı Gül'ün, şeref defterini imzalamasının ardından tören sona erdi. 

İkinci tören, KKTC'nin kurucu cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın anıt mezarında oldu. İlk olarak KKTC Cumhurbaşkanı Eroğlu, kabre çelenk bıraktı. Cumhurbaşkanı Gül'ün, anıt mezara bırakacağı çelengin düşerek kırılması üzerine tören, diğer protokol üyelerinin çelenk bırakmasıyla sürdü. Tören, saygı duruşu, İstiklal Marşı ve şeref defterinin imzalanmasıyla sona erdi. Denktaş'ın kabrindeki törende, eşi Aydın Denktaş, kızları Değer ve Ender ile oğlu Serdar Denktaş da bulundu. 

Denktaş'ın anıt mezarının ardından Kıbrıs Türk halkının özgürlük mücadelesinin lideri Dr. Fazıl Küçük'ün anıt mezarında da tören düzenlendi. 

Törenlere, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu, KKTC'nin ikinci cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, DSP Genel Başkanı Masum Türker, CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu da katıldı. 

Güncelleme Tarihi: 19 Temmuz 2014, 20:18
YORUM EKLE

banner39