banner39

Cumhurbaşkanlığından ABD eski elçilerine sert tepki

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, Erdoğan'ı istifaya çağıran ABD eski büyükelçileri Edelman ve Abromowitz'e "Türkiye'ye talimat verdiğiniz günler geçti beyler" dedi

Dış Politika 11.03.2016, 16:02 11.03.2016, 16:02
Cumhurbaşkanlığından ABD eski elçilerine sert tepki

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD'nin eski Türkiye Büyükelçileri Morton Abramowitz ve Eric Edelman'ın birlikte kaleme aldığı ve Erdoğan’ı istifaya çağıran yazıya tepki göstererek "Kendini sömürge efendisi zanneden iki eski ABD büyükelçisi ‘Erdoğan istifa etsin’ yazmış. Türkiye'ye talimat verdiğiniz günler geçti beyler" ifadesini kullandı.

Kalın, Abramowitz ve Edelman’a Twitter hesabından “Kendini sömürge efendisi zanneden iki eski ABD büyükelçisi "Erdoğan istifa etsin" yazmış. Türkiye'ye talimat verdiğiniz günler geçti beyler” sözleriyle cevap verdi.

Strateji kuruluşu Bipartisan Policy Center’ın ‘Türkiye İnisiyatifi’ grubunun başkanlığını yapan Abramowitz ve Edelman, 10 Mart’ta yayımlanan ortak yazılarında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı eleştirmişti.

Yazıda Erdoğan liderliğindeki Türkiye’nin yönünün iç savaşa, otoriterliğe ve istikrarsızlığa yöneldiği öne sürülüyor. Gülen Cemaati'nin en önemli yayın organı Zaman gazetesine kayyum atanması için “Erdoğan’ın ülkenin potansiyeline ihanetinin son göstergesi” ifadesi kullanılıyor.

Türkiye’de demokrasinin Erdoğan liderliği altında gelişemeyeceğinin iddia edildiği yazıda, AK Parti’nin dönüştürücü reformlarının temel ve yasal hakların sistematik olarak ihlâline yol açtığı öne sürülüyor. Güçlü, istikrarlı ve demokratik Türkiye için Erdoğan’ın değişmesi ya da istifa etmesi gerektiği savunuluyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?