banner39

D-8 Akil Adamlar Grubu Soma'yı görüştü

Numan Kurtulmuş'un başkanlığındaki D-8 Akil Adamlar Grubu toplantısının basına kapalı celsesinde, üye ülke temsilcileri tek tek söz alarak, Türk tarafına Soma'daki faciayla ilgili taziyelerini iletti

Dış Politika 16.05.2014, 10:12 16.05.2014, 10:12
D-8 Akil Adamlar Grubu Soma'yı görüştü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Soma'da yaşanan maden faciası, Gelişen Sekiz Ülke (D-8) Akil Adamlar Grubu'nun (AAG) İstanbul'daki toplantısında gündem dışı madde olarak görüşüldü.

D-8 Genel Sekreterliği'nden edinilen bilgiye göre, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Türkiye'nin AAG temsilcisi Numan Kurtulmuş'un başkanlığındaki toplantının basına kapalı celsesinde, üye ülke temsilcileri tek tek söz alarak, Türk tarafına Soma'daki faciayla ilgili taziyelerini iletti. Toplantıda ayrıca faciada hayatını kaybeden işçilerin ruhu için Fatiha suresi okundu.

Toplantıda, Soma'da yaşanan maden faciasının gündem dışı madde konuşuldu.

Soma'da yaşanan iş kazasının D-8 ülkelerinin iş güvenliğine daha fazla önem vermesi için uyarı niteliğinde olduğunda görüş birliğine varan temsilciler, örgütün bu konuda ortak çalışma başlatmasının yerinde olacağında anlaştı.

Sadece Türkiye'de değil, yakın dönemde Bangladeş ve Nijerya'da da benzeri kazaların yaşandığı hatırlatılan toplantıda, D-8 üyesi ülkelerde iş güvenliği standartlarının gelişmiş ülkelerdeki düzeye çıkarılması, iş güvenliği konusunda tecrübelerin paylaşılması ve bu alandaki tedbirlerin kurumsallaştırılması için çalışma yapılmasının yerinde olacağı konusunda görüş birliğine varıldı.

Bangladeş, Mısır, Endonenzya, Malezya, İran, Pakistan, Nijerya ve Türkiye'nin oluşturduğu D-8'in dönem başkanlığı yılsonunda yapılacak liderler zirvesiyle Türkiye'ye geçecek. AAG toplantısında alınan kararlar, örgütün liderler zirvesinde tavsiye raporu olarak sunulacak.

Gayrettepe'deki Biz Cevahir Otel'de dün başlayan D-8 Akil Adamlar Grubu toplantısı bugün yapılacak oturumla sona erecek.

GENEL SEKRETER MUSAVİ'DEN TAZİYE MEKTUBU

Öte yandan, D-8 Genel Sekreteri Seyid Ali Muhammed Musavi'nin Soma'daki maden faciası nedeniyle Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'a taziye mektubu gönderdiği öğrenildi.

Mektupta, Yıldız'ın şahsında Türk hükümetine ve halkına başsağlığı dilendi ve D-8'in Türk hükümeti ve halkıyla dayanışma içinde olduğu mesajı verildi.

banner53
Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?