David Cohen yine İran için geldi

Daha önce ekonomik konularda sık sık Ankara'ya gelen ABD Hazine Müsteşarı Cohen, bu kez İran için geldi

David Cohen yine İran için geldi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Hazine Bakanlığı Müsteşarı David Cohen, “Eğer İran gerekli olan zor adımları atmaya karar verirse, İran’ın attığı adımlara karşılık yaptırımların azaltılması mümkün olacaktır” dedi.

Dışişleri Bakanlığı'nda Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ile görüşen ABD Hazine Bakanlığı Müsteşarı David Cohen, görüşme sonrası gazetecilere açıklamalarda bulundu. Cohen, iki ülkenin uzun dönemli menfaatleri doğrultusunda Dışişleri Bakanlığı’nda Müsteşar Sinirlioğlu ile görüştüklerini söyleyerek, İran Nükleer Programı'nın barışçıl çözümünü konuştuklarını ifade etti. Cohen, “İran’ın masaya getirilen yaptırımların ve uzun dönemli kalıcı çözüme ulaşmasını bekliyoruz. P5+1 ile İran arasında anlaşmaya varılan ve geçen hafta uygulaması başlayan şartları ve ortak anlaşmada yer alan hükümleri, yaptırımları konuştuk. Özellikle bankacılık, enerji ve taşımacılık sektöründeki yaptırımları konuştuk. Yaptırımlardaki kısıtlı iyileştirme gerçek ama dar kapsamlıdır. İran yatırıma hala açılmadı, yaptırımlar hala duruyor. İran ile iş yapmak isteyen şirketler şu an beklemede kalmalılar ve bugün İran ile iş yapmak için erken” diye konuştu.

17 Aralık operasyonu ve Halk Bankası’na ilişkin sorular üzerine Cohen, “Halk Bankası, Türkiye’ye İran’dan gelen petrol parasını elinde tutuyor. Halk Bankası’nın bu görevini sürdürmesini bekliyoruz. Yaptırımların anlaşıldığını görüyoruz” şeklinde konuştu.

17 Aralık’a dair tepkilerin konuşulup konuşulmadığı sorusuna da Cohen, “Türk hükümeti ile iyi bir iletişimimiz olup olmadığı beni ilgilendiriyor” cevabını verdi.

İran ile ticaretin ne zaman düzeleceğine dair Cohen, “Uzun dönemli kalıcı bir çözüme ulaşmak istiyoruz. İran’ın nükleer programının barışçıl amaçlarla yapıldığını göstermesi ve nükleer silah yapmadıklarını göstermesi gerekiyor. Eğer İran gerekli olan zor adımları atmaya karar verirse, İran’ın attığı adımlara karşılık yaptırımların azaltılması mümkün olacaktır” ifadesini kullandı.

Türkiye'nin İran'dan yaptığı petrol ithalatı ile ilgili soruya ise Cohen, “Şu andaki anlaşmalara göre Türkiye, İran’dan ithal ettiği seviyede petrol ithal edebilir” şeklinde cevap verdi.

Güncelleme Tarihi: 27 Ocak 2014, 16:35
banner53
YORUM EKLE

banner39