Davutoğlu ABD, Rusya ve İran'a gidecek

Gündemindeki en önemli madde Suriye olan Dışişleri Bakanı Davutoğlu, sırasıyla ABD, Rusya ve İran'da temaslarda bulunacak

Davutoğlu ABD, Rusya ve İran'a gidecek

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun bu ay içinde sırasıyla ABD, Rusya ve İran'a gideceği belirtiliyor.

İkili temaslarda bulunmak üzere 17-18 Kasım'da ABD'ye gidecek olan Davutoğlu'nun, Suriye krizi başta olmak üzere ikili ilişkiler ve bölgesel konuları ele alması bekleniyor.

ABD'nin ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki heyetle beraber Türkiye-Rusya Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi toplantısı için 21-22 Kasım'da Rusya'ya geçecek olan Davutoğlu'nun, burada da çeşitli temaslarda bulunması öngörülüyor. Geçen hafta Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Davutoğlu'nu aramış ve ikili arasında İran'ın nükleer programına ilişkin 5+1 ülkeleri ile İran arasında Cenevre'de yapılan müzakereler, Suriye'deki durum ve YDİK toplantısına yönelik hazırlıklar ele alınmıştı.

Davutoğlu, ABD ve Rusya ziyaretlerinin ardından İran'a harekete edecek.

Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) toplantısı için 26-27 Kasım'da İran'da temaslarda bulunacak Davutoğlu'nun, burada da Suriye'de devam eden kriz, ikili ilişkiler ve bölgesel gelişmeler konusunda görüş alış-verişinde bulunması bekleniyor.

IRAK VE MYANMAR ZİYARETİ

Hafta içinde Irak'a çok kritik bir ziyaret gerçekleştiren Davutoğlu, ikili temaslarında Suriye krizi başta olmak üzere bölgesel konular ve iki ülke ilişkileri üzerine geniş çaplı görüşmelerde bulunmuştu. Özellikle bölgedeki mezhep çatışmasının önüne geçilmesi için Türkiye'nin elinden gelen her şeyi yapacağını vurgulayan Davutoğlu, Kerbela'yı da ziyaret ederek hem Şii hem de Sunni liderlerle bir araya gelmişti.

Kritik Irak ziyaretinin ardından Myanmar'a geçen Davutoğlu, burada da önemli temaslarda bulunarak, ülkedeki insani duruma ilişkin İslam İşbirliği Teşkilatı'nın (İİT) da içinde olacağı eylem planını Genel Sekretere iletmişti.

Güncelleme Tarihi: 15 Kasım 2013, 16:49
banner53
YORUM EKLE

banner39