banner39

Davutoğlu, Ashton ile İran'ı görüştü

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, telefonla görüştüğü Ashton ile, İran'ın nükleeri konusunda son gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulundu.

Dış Politika 09.03.2012, 22:21 09.03.2012, 22:21
Davutoğlu, Ashton ile İran'ı görüştü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton ile telefonla görüştü.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Ashton'u arayan Davutoğlu Nahçıvan'da İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi ile yaptığı görüşmeyi aktardı. Davutoğlu ve Ashton, İran'ın nükleer dosyası ile ilgili son gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulundular.

Ashton, İran'ın nükleer başmüzakerecisi Said Celili'nin 14 Şubat tarihli mektubuna verdiği yanıtta, İran'ın nükleer müzakere önerisini kabul ettiklerini bildirmişti. BM Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi ve Almanya adına müzakereleri yürütecek olan Ashton, İran'dan sürdürülebilir yapıcı diyalog ve uluslararası toplumun endişelerini gidermede gerçek ilerleme beklediğini vurgulamıştı.

İran'ın nükleer müzakerecisi Celili de Ashton'a gönderdiği mektupta, müzakerelerin bir an önce başlamasını isteyerek, yer olarak İstanbul'u önermişti.

Bakan Davutoğlu Türkiye-İran-Azerbaycan üçlü toplantısı için bulunduğu Nahçıvan'da 7 Mart Çarşamba günü İran Dışişleri Bakanı Salihi ile ikili görüşme yapmıştı.

 

Yorumlar (0)
24
sağanak
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?