banner15

Davutoğlu Balkan turuna başladı

Türkiye, 2012 yılını Balkanlar'da Barış Yılı ilan etmeye hazırlanıyor. Konu Davutoğlu'nun turunun ilk durağı Kosova'da gündemdeydi

Davutoğlu Balkan turuna başladı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Balkan turunun ilk durağı Kosova'da temaslarda bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Kosova ile işadamları ve aydınlardan oluşan ortak bir forum kurulması önerisinde bulundu.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Kosova'nın başkenti Priştine'de, Başbakan Haşim Taçi ve Başbakan Yardımcısı Edita Tahiri tarafından ayrı ayrı kabul edildi.

Mevkidaşı Enver Hoca ile de görüşen Davutoğlu, ortak basın toplantısında, Kosova'nın toprak bütünlüğünün korunmasına Türkiye'nin verdiği önemi vurguladı.

Ahmet Davutoğlu, "-2012 yılını Balkanlar'da Barış Yılı ilan etmeyi düşünüyoruz. Kosova toprakları bir bütündür. Bu bayrağı tanıyorsanız haritayı da tanırsınız. Yeni bir bölgesel barış anlayışı içinde bütün bariyerlerin kalkması gerektiğini düşünüyoruz." dedi.

Davutoğlu, Belgrad-Priştine diyaloğu için ek bir katkı gerekmesi halinde, Türkiye'nin her türlü çabayı göstereceğini vurguladı.

Arap Baharı'yla ilgili bir soru üzerine de Davutoğlu, Ortadoğu'nun Balkanlar'da yaşanan büyük acılardan ders alması gerektiğini söyledi.

KOSOVA'DAKİ DERS KİTAPLARINDA TÜRKLER

Basın toplantısında, Kosova'daki ders kitaplarında Osmanlı ve Türklere yönelik olumsuz imaj yaratacak ifadeler konusu da gündeme geldi.

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Kosova ziyareti sırasında, ders kitaplarından bu ifadelerin çıkarılmasını gündeme getirmiş, bu talebi bazı medya organları, "Kosova tarihi değiştirilmek isteniyor" sözleriyle eleştirmişti.

Bu konu Davutoğlu'na da soruldu.

Davutoğlu, "Tarih değiştirilmez, tarihtir. Hiç bir milletin tarihi değiştirilmez, ancak tarihi algılayış biçimi değişebilir. Soğuk Savaş döneminde bunun örneği yaşanmıştı. Biz Türkiye'de de kendi tarih kitaplarımıza meydan okuyoruz." dedi.

Davutoğlu, hiç bir Türk yetkilinin herhangi bir şeyi dikte etmek gibi bir niyeti olmayacağını vurguladı ve "bizim karşı çıktığımız ideolojik tarihçilik" vurgusu yaptı.

Kosova Dışişleri Bakanı Enver Hoca, iki ülke arasındaki mükemmel ilişkilerin hiç bir tartışmadan etkilenmesine izin vermeyeceklerini ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 27 Ağustos 2011, 10:57
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35