banner15

Davutoğlu, Balkanlar seferine çıkıyor

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Balkanlarda son dönemde cereyan eden gelişmeler hakkında kapsamlı görüş alışverişinde bulunmak amacıyla Kosova ve Bosna-Hersek’ı ziyaret edecek.

Davutoğlu, Balkanlar seferine çıkıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, 26-30 Ağustos tarihleri arasında Kosova ve Bosna-Hersek’ı ziyaret edecek. Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, ziyaretin Türkiye ile bölge ülkeleri arasındaki güçlü bağlar çerçevesinde, Balkanlarda son dönemde cereyan eden gelişmeler hakkında kapsamlı görüş alışverişinde bulunmak amacıyla yapılacağı belirtildi. Bakan Davutoğlu, Ramazan Bayramı’nda akraba ve soydaş topluluklar ile bir araya gelerek bayramlarını da kutlayacak.

Ahmet Davutoğlu, Dışişleri Bakanı olarak ilk defa ziyaret edeceği Kosova’da Başbakan Thaçi, Başbakan Yardımcısı Tahiri ve Dışişleri Bakanı Hoxhaj ile görüşmeler yapacak. Davutoğlu, Prizren ve Mamuşa’da soydaşlarla da bir araya gelecek. Priştine ve Prizren’deki Yunus Emre Türk Kültür Merkezlerinin açılışlarını gerçekleştirecek, Prizren’de Türk Taburunu ziyaret edecek ve Ramazan münasebetiyle bir dizi etkinliğe katılacak.

Bosna-Hersek'e 28 Ağustos tarihinde geçecek olan Davutoğlu, Cumhurbaşkanlığı Konseyi üyeleri, Yüksek Temsilci ve öndegelen Boşnak siyasi parti liderleriyle temaslarda bulunacak. Davutoğlu, bayramın ilk günü Saraybosna’da Reis-ul Ulema Çeriç ve BH Cumhurbaşkanlığı Konseyi Boşnak Üyesi İzetbegoviç’le birlikte vatandaş ve soydaşlarımızla bayramlaşacak. Ahmet Davutoğlu, Bayram münasebetiyle çeşitli kültürel etkinliklere iştirak edecek, Tuzla Üniversitesi’nde kendisine Fahri Doktora ünvanı verilmesi vesilesiyle düzenlenecek törene katılacak, Butmir’deki Türk Temsil Heyeti, çeşitli üniversite ve sivil toplum kuruluşları ile bir araya gelecek, ayrıca Mostar’ı ziyaret edecek.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Sayın Bakanımızın sözkonusu ziyareti Türkiye’nin dış politikasında Balkanlar’a atfettiği özel önemin göstergesini teşkil etmektedir." denildi.

 

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2011, 02:22
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35