banner39

Davutoğlu Ban ile görüştü

Bakan Davutoğlu, düşürülen uçakla ilgili BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon ile telefonda görüştü

Dış Politika 24.06.2012, 11:02 24.06.2012, 11:02
Davutoğlu Ban ile görüştü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile yaptığı telefon görüşmesinde, Türk askeri uçağının düşürülmesinden derin endişe duyduğunu ve Türkiye'yi gösterdiği itidal dolayısıyla takdir ettiğini bildirdiği öğrenildi.

BM Sözcülüğünden verilen bilgiye göre Genel Sekreter Ban, Bakan Davutoğlu ile yaptığı telefon görüşmesinde, Türk askeri uçağının düşürülmesinden ve özellikle de bu olayın bölge için olabilecek ciddi etkilerinden derin endişe duyduğunu bildirdi.
Genel Sekreterin Davutoğlu'na, hem Türkiye'yi, olayın ardından gösterdiği ilk tepkisindeki itidalden dolayı hem de Türkiye ile Suriye'nin ortak arama operasyonu yürütmelerini takdir ettiğini söylediği de belirtildi.

BM Sözcülüğü, Genel Sekreterin, Türkiye'nin ve Suriye'nin durumu diplomatik yollarla ele almayı sürdürmelerini istediğini kaydetti.
Genel Sekreter Ban'ın Bakan Davutoğlu'na, düşüncelerinin kaybolan pilotların aileleriyle olduğunu ifade ettiği ve bu zor şartlarda BM'nin duruma yardımcı olabilecek her türlü desteği vermeye hazır olduğunu söylediği de bildirildi.

Yorumlar (0)
31
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?