banner39

Davutoğlu, Barış ve İtidal Temas Grubu'nu kabul etti

Yaklaşık 32 ülkenin temsil edildiği Barış ve İtidal Temas Grubu, bugün Başbakan Davutoğlu ile başbakanlıkta bir araya geldi

Dış Politika 26.01.2015, 15:54 26.01.2015, 15:54
Davutoğlu, Barış ve İtidal Temas Grubu'nu kabul etti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez başkanlığındaki "Barış ve İtidal Temas Grubu" üyelerini kabul etti.

Başbakanlık Merkez Bina’da basına kapalı gerçekleşen kabulde, mezhep itilafları, Avrupa’da son dönemde yükselen İslamofobi ve İslam dünyasında yaşanan son gelişmeler konuşulduğu tahmin ediliyor.

Kabulde heyet, iyi niyet mektubunu Davutoğlu’na sundu.

İyi niyet mektubu tüm İslam Ülkeleri devlet başkanlarıyla birlikte İslam Dünyasının önde gelen bilginlerine ve dini kurumlarına da gönderilecek.

32 ÜLKE TEMSİL EDİLİYOR

Barış ve İtidal Temas Grubu, geçen yıl, İstanbul’da 32 ülkeden yaklaşık 150 alimin katılımıyla düzenlenen Dünya İslam Bilginleri Barış, İtidal ve Sağduyu İnisiyatifi Toplantısı’nda alınan kararla oluşturulmuştu.

KİMLERDEN OLUŞUYOR

Başkanlığını Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in yaptığı Barış ve İtidal Temas Grubu’nun Başkan Yardımcılığını Katar’dan Prof. Dr. Ali Muhyiddin El-Karadaği ve Lübnan’dan Dr. Ali El-Hakîm, Genel Sekreterlik görevini ise Suudi arabistan’dan Prof. Dr. Munir El-Beyati yürütüyor.

"Barış ve İtidal Daimi Temas Grubu"nda idari heyetin yanında Yemen’den Dr. Abdulwahab Lutf El Dailami, Irak’tan Dr. Huseyın Gazı Al-Samarrai, İran’dan Hojatoeslam Ahmad Moballeghi, Filistin’den Dr. Nawaf Tekrory, Suriye’den Dr. Mouaz Al Khatıb, Bosna Hersek’ten Bosna Hersek Reisu’l-Uleması Hüseyin Efendi Kavazoviç ve Tunus’tan Abdulmajid Najjar üye olarak bulunuyor.

banner53
Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?