Davutoğlu-Barzani görüştü; Habur'a 3. köprü geliyor!

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, "Bu bölgelerimizde yaşayan vatandaşlarımıza ve Irak tarafındaki kardeşlerimize çok güzel bir Nevruz hediyesi" dedi.

Davutoğlu-Barzani görüştü; Habur'a 3. köprü geliyor!

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani, Van'da yapılan baş başa ve heyetler arası görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Davutoğlu, bugünkü ziyaretin hem kendileri hem de Barzani ailesi açısından çok önemli olduğunu dile getirdi.

Neçirvan Barzani'nin dedesi Şeyh Ahmet Barzani ve beraberindeki 400 kişinin 21 Haziran 1932'de Türkiye'ye sığındıktan sonra Van'da ikamet ettiğini hatırlatan Davutoğlu, "Her vesileyle gerek Sayın Mesut Barzani, Sayın Molla Mustafa Barzani ve Neçirvan Bey bu misafirperverlik dolayısıyla Türkiye ve Van'a teşekkür etmişlerdir" diye konuştu.

Tarihi bağlar itibari ile çok köklü olan Türkiye-Irak ilişkilerinin son 3-4 yıl içinde daha da geniş boyutlara ulaştığını belirten Davutoğlu, Barzani'nin sık sık Türkiye'yi ziyaret ettiğini kaydetti. "Bu dostane ilişkilerde çok önemli psikolojik eşikler aşıldı" diyen Davutoğlu, kendisinin Süleymaniye ziyareti sırasında gördüğü ilgiden etkilendiğini belirtti. Davutoğlu, "Bu ilişkileri daha da ileri götürmek için bugün çok verimli bir toplantı gerçekleştirdik" ifadesini kullandı.

Türkiye ve Irak arasındaki ticari ilişkileri de değinen Davutoğlu, 12 milyar dolar ticaret hacmiyle Irak'ın Almanya'dan sonra Türkiye'nin en fazla ihracat yaptığı ülke olduğuna işaret etti. Davutoğlu, toplantıda Habur'a üçüncü köprü inşa edilmesi ve Aktepe, Ovaköy, Gülyazı, Üzümlü ve Derecik sınır kapılarının açılması konusunda da en kısa zamanda pratik adımlar atılmasında mutabık kaldıklarını açıkladı. Davutoğlu, söz konusu mutabakatla ilgili olarak "Bu, bölgelerimizde yaşayan vatandaşlarımıza ve Irak tarafındaki kardeşlerimize çok güzel bir Nevruz hediyesi" değerlendirmesinde bulundu.

"İnşallah bundan sonra da Türkiye ve Irak arasında, Türkiye ve Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi arasında ikili ilişkiler zenginleşerek gelişecek" diyen Davutoğlu, Irak'ta terör olayları dolayısıyla hayatını kaybeden insanlar için de taziyede bulundu.

Davutoğlu, "Türkiye, Irak'ın bütün kesimleriyle dostluğunu, kardeşliğini geliştirecektir. Hangi etnik ve mezhebi kökenden olursa olsun Irak'ta herhangi bir kardeşimizin kanının dökülmesi bizi üzüntüye sevk eder. Ümit ederiz ki Irak, huzur ve istikrara en kıza zamanda kavuşur" ifadesini kullandı.

Irak'ın refahının artmasının Türkiye'nin temel stratejik öncelikleri arasında olduğunu söyleyen Davutoğlu, "Irak'tan petrol ihracatı ve bütçe konusundaki ihtilafların, sorunların bir an önce aşılması en büyük dileğimizdir" şeklinde konuştu.

BARZANİ:

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başbakanı Barzani ise Van'ı ilk kez ziyaret ettiğini ve Van'da bulunmaktan mutlu olduğunu dile getirdi.

1991'de Halepçe'de meydana gelen olaylar sırasında kapılarını Iraklılara açan bölge halkına teşekkür eden Barzani, son yıllarda Türkiye-Irak ilişkilerinin de mesafe kaydettiğini ifade etti.

"Bu ziyaretteki en büyük kazanımımız (Habur'a) üçüncü köprü yapılması ve sınır kapılarının açılabilecek olmasıdır" diyen Barzani, "Bütün alanlarda ilişkilerimizi geliştirmeyi umut ediyoruz" şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2014, 16:16
banner53
YORUM EKLE

banner39