banner39

Davutoğlu: Bir daha kimse sınırları ihlal edemez

Sınır ihlali yapan Suriye helikopterinin düşürülmesi üzerine Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "Bir daha kimse Türkiye sınırlarını ihlal edemeyecek" dedi.

Dış Politika 16.09.2013, 20:50 17.09.2013, 11:12
Davutoğlu: Bir daha kimse sınırları ihlal edemez

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin, kendi sınırlarına yönelik herhangi bir ihlale kesinlikle izin vermeyeceğini söyledi.

Bakan Davutoğlu, Paris'te, ABD, İngiltere, Katar ve Suudi Arabistan dişişleri bakanlarıyla yaptığı görüşmelerin ardından, Türkiye'nin Paris Büyükleçiliği'nde son gelişmelere ilişkin gazetecilerin sorularını cevapladı.

İngiliz ve Fransız bakanlarla görüşürken, helikopterin düştüğü haberlerinin geldiğini belirten Davutoğlu, Paris'teki muhataplarına helikopterin düşürülmesiyle ilgili bilgi verdiğini söyledi.

Davutoğlu, "Suriye sınırımıza 5 mil uzaktlıkta helikopter tespit edilmiştir. Tüm uyarılara rağmen bu helikopter Türk hava sahasını ihlal etmiştir. Yapılan uyarılara rağmen hava sahasını terk etmeyen helikopter düşürülmüştür" dedi.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, konuyla ilgili olarak BM Genel Sekreteri, NATO ve BM Güvenlik Konseyi ülkelerine gerekli bilginin verileceğini belirtti. Davutoğlu, "Kimse bir daha Türkiye'nin sınırlarını herhangi bir şekilde ihlal etme cüreti gösteremeyecektir. Bu konuda her türlü tedbir alınmıştır" diye konuştu.

Bakan davutoğlu, Paris'teki temasları sırasında dışişleri bakanlarının da Türkiye'nin sınır güvenliği konusunda tam desteklerini ifade ettiğini söyledi.

Kaynak: AA

 

Yorumlar (0)
20
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?