banner39

Davutoğlu: BM karar alsaydı, böyle olmazdı

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, "Eğer vaktinde Suriye rejimine doğru mesajlar, caydırıcı mesajlar göndermiş olsaydı, belki de ölen 100 bin kardeşimizin çoğu yaşıyor olacaktı." dedi

Dış Politika 14.09.2013, 14:35 14.09.2013, 14:35
Davutoğlu: BM karar alsaydı, böyle olmazdı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğu, BM Güvenlik Konseyi'nden karar çıkamamasının Suriye'de artan şiddetin en önemli sebebi olduğunu söyledi.

Davutoğlu, "Eğer vaktinde Suriye rejimine doğru mesajlar, caydırıcı mesajlar göndermiş olsaydı, belki de ölen 100 bin kardeşimizin çoğu yaşıyor olacaktı." diye konuştu.

Bakan Davutoğlu, Kanada Dışişleri Bakanı John Baird ve Kanadalı heyet ile Beşiktaş'taki Conrad Otel'de bir araya geldi.

Mevkedaşıyla basın mensuplarının karşsına geçen Davutoğlu, soruları cevapladı. Davutoğlu, "Suriye'deki savaşın durdurulamamasının bedelini en fazla Suriye halkı ve Türkiye gibi komşu ülkeler ödüyor. Şu ana kadar BM Güvenlik Konseyi'nden hiçbir karar çıkamamış olması aslında bütün bu son dönemde artan şiddetin en önemli sebebidir.

Eğer vaktinde vaktinde Suriye rejimine doğru mesajlar, caydırıcı mesajlar göndermiş olsaydı, belki de ölen 100 bin kardeşimizin çoğu yaşıyor olacaktı. Kesinlikle bu kimyasal silahlar sonucu ölen kardeşlerimiz yaşıyor olacaktı. Suriye böyle bir suçu işleme çesareti bulamayacaktı. Biz BM'de bunları ele alacağız ve savaşın durdurulması konusunda çağrıda bulunacağız." ifadelerini kullandı.

Savaş isteniyormuş kanaati yayıldığına değinen Davutoğlu, "Şu anda sanki savaş isteniyormuş gibi bir kanaat yayılıyor. Biz savaş isetmiyoruz. Biz bölgemize hiçbir dış müdahaleye de çağrıda bulunmadık.

Ama savaş durdurulsun diyoruz. Biz bu basın toplantısını yaparken şu anda orası bombalanıyor, bir çok çocuk yetim, bir çok kadın dul kalıyor. Sanki Suriye'de herşey güllük gülistanlıkmış da savaş yeni başalayacak gibi bir tablo ile rejimin suçlarını örtmeye çalışmak rejimle işbirliği yapmaktır. Kimse hedef saptırmasın. Kimse bu konuda Türkiye'nin vicdani tutumunu başka şekilde lanse etmeye çalışmasın." şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?