banner39

Davutoğlu BM yetkilisi ile görüştü

Bakan Davutoğlu, Suriye'de incelemelerde bulunduktan sonra Türkiye'ye gelen BM yetkilisi Valerie Almos ile görüştü

Dış Politika 09.03.2012, 14:41 09.03.2012, 15:53
Davutoğlu BM yetkilisi ile görüştü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye'de incelemelerde bulunan BM yetkilisi Valerie Amos ile Ankara'da görüştü.
Davutoğlu, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri'nin İnsani İşlerden Sorumlu Yardımcısı ve Acil Durumlar Koordinatörü Valerie Amos ile Dışişleri Bakanlığı konutunda bir araya geldi.

Amos'un, Suriye'deki incelemelerinin ardından Ankara'da bir araya geldiği Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile yaptığı görüşmede, izlenimlerini "sarsıcı" olarak tanımladığı bildirildi.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Amos görüşmede, önce Lübnan ve Ürdün'deki temasları hakkında Davutoğlu'na bilgi verdi. Görüşmenin ana konusu ise Amos'un Suriye'deki izlenimleri oldu.

Suriye Kızılayı'ndan bir ekiple birlikte, önceki gün bir haftadır kimsenin sokulmadığı Humus kentindeki Baba Amr semtine girmesine izin verilen Amos, Davutoğlu'na Humus kentinden "sarsıcı" izlenimlerle ayrıldığını aktardı.

Suriye'deki incelemelerinin ardından Hatay'da Suriye'den kaçanların kaldığı çadır kentleri de gezen Amos, buradaki izlenimlerini de Davutoğlu ile paylaştı.

Davutoğlu ise, görüşmede, Türkiye'nin BM ile temas içinde olmaya devam edeceğini ve Suriye halkına yardım için elinden geleni yapmayı sürdüreceğini söyledi. Çadır kentlere yerleştirilen Suriyelilere yardımın devam edeceğini teyit eden Davutoğlu, Türkiye'nin açık kapı politikasını sürdüreceğini aktardı.

Davutoğlu, Amos ile görüşmesinde, Türkiye'nin Suriye yönetimine daha önce çeşitli defalar telkinlerde bulunduğunu ancak bunların sonuç vermediğini de hatırlatarak, Suriye'deki insani durum hakkında Türkiye'nin kaygılarının devam ettiğini belirtti.

Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?