banner39

Davutoğlu, Borisov ile mültecileri görüştü

Başbakan Davutoğlu, Türkiye ve Bulgaristan arasında, Suriyeli sığınmacılar konusunda son derece verimli bir işbirliği bulunduğunu söyledi.

Dış Politika 15.12.2015, 15:30 15.12.2015, 15:30
Davutoğlu, Borisov ile mültecileri görüştü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov ile Bakanlar Kurulu Boyana İkametgahı'nda ortak basın toplantısı düzenledi.

Ulaştırma, enerji, tarım, su, Meriç başta olmak üzere ticaret ve yatırımlar alanında Bulgaristan ile her türlü işbirliğine hazır olduklarını ifade eden Davutoğlu, şöyle konuştu: Büyük ulaştırma projelerini birlikte gerçekleştirebiliriz. Meriç otoyolu dolayısıyla değerli dostumu tebrik ediyorum. Aynı şekilde bizim rüyamız, idealimiz İstanbul’dan Sofya’ya, Sofya’dan da Avrupa’ya gidecek bir hızlı treni gerçekleştirmek. Yine otoyollarla, ulaşım hatlarıyla Bulgaristan ile Türkiye’yi birbirine bağlamaya kararlıyız.

Davutoğlu, görüşmede Balkan ve bölge politikaları çerçevesinde bazı konuları da ele aldıklarını, Yunanistan, Türkiye ve Bulgaristan'ın ortak alanlarda çalışmasının herkesin menfaatine olduğunu vurguladı.

En önemli meselenin, sığınmacılar konusu olduğuna dikkati çeken Davutoğlu, şunları kaydetti: Dünyanın karşı karşıya kaldığı en önemli mesele bugün Suriye’den kaynaklanan insani trajedi ve mülteciler sorunu. Gönül ister ki Suriye’de bir an önce barış gerçekleşsin, bu mesele Suriye toprakları içinde çözülsün, orada kalsın ama maalesef Suriye’de gerek barbar bir rejimin gerekse terör örgütlerinin baskısından kaçan insanlar akın akın Türkiye, Bulgaristan ve Avrupa’ya geliyorlar. Bunların yönetimi konusunda, bunların düzenli bir şekilde ele alınması konusunda da son Avrupa Konseyi’nde, bu konuları ele aldık. Türkiye ve Bulgaristan arasında bu konuda son derece verimli bir işbirliği var.

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?