banner39

Davutoğlu: Bosna için Lübnan modeli bile daha iyi

Bakan Davutoğlu, Bosna için Lübnan mpdelinin bile Dayton'dan daha iyi olduğunu fakat sürdürülebilir devlet için onun da yeterli olmayacağını söyledi

Dış Politika 14.02.2014, 11:57 14.02.2014, 12:21
Davutoğlu: Bosna için Lübnan modeli bile daha iyi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Bosna Hersek'te yaşanan sorunlarda ülkenin Dayton Anlaşması'yla belirlenen yönetim anlayışının etkisinin büyük olduğunu söyledi.

Yeni Şafak'tan ismail kılıçarslan'ın haberine göre Davutoğlu, Bosna Hersek dönüşü uçakta yaptığı açıklamada "Lübnan modeli Dayton modelinden iyi. Sınırlarla ayrılmış bölge yok ancak sürdürülebilir bir devlet olarak o da yeterli değil" dedi.

Davutoğlu'nun açıklamaları şöyle:

"Bosna için Lübnan modeli şu anki Dayton modelinden iyidir. En azından şimdiki gibi bölünmüş bölgeler yok. Biliniyor kimin nerede olduğu ama nihayet bir sınırlarla ayrılmış bölge yok ancak sürdürülebilir bir devlet olarak o da yeterli değil. Doğru olan mümkün olduğunca entegre edici bir yapı oluşturmak, ayrıştırmak değil. Ama Dayton bu süreci dondurdu. Kolay değil önümüzdeki süreç; önemli olan karar verme kabiliyetine sahip bir yapı kurmak. Bosna'nın bürokratik ve siyasi yapısı yabancı yatırım için hiç müsait değil. O kadar çok yer var ki onay almak gereken. O nedenle yatırım yapmak ve yatırımın geleceğini garantileyecek siyasi atmosferi görmek çok zor. O nedenle siyasi reform, ekonomik reformun ve açılımın önünü açacak."

Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?