banner15

Davutoğlu: Dünya Filistin'e borcunu ödemeli

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Filistin devletinin tanınmasının, uluslararası toplumun borcu olduğunu ve bu borcun ödenmesinin de vaktinin geldiğini açıkladı.

Davutoğlu: Dünya Filistin'e borcunu ödemeli

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Gazze ve Batı Şeria'nın işgal altında tutulmasının yasadışı olduğunu belirterek, "Zaten illegal olan bir uygulamanın bir de illegal bir ablukayla tahkim edilmesi ve bunun hukuki görülmesi mümkün değildir.” dedi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın Özel Temsilcisi Nebil Şaat ile Resmi Konut'taki görüşmesinin ardından basın toplantısı düzenledi. Toplantıda Davutoğlu, Gazze ve Batı Şeria'daki yasadışı uygulamanın sona erdirilmesi için 'uluslararası alanda hukuki mücadeleyi sürdüreceklerini' kaydetti.

Görüşmede iki konuya odaklandıklarının altını çizen Davutoğlu; birincisinin, Filistin devletinin Birleşmiş Milletler (BM)'de tanınması olduğunu belirtti. Türkiye'nin bu konudaki tutumunun çok net ve açık olduğunu kaydeden Davutoğlu, "Bu, aslında çok geç kalmış bir karardır. Filistin halkı, bütün diğer onurlu halklar gibi devlet olarak kendi devletlerine sahip olmak, kendi egemenliklerine sahip olmak ve bunun dünyaca tanınmasını talep etmekte tamamıyla haklıdır ve bu talepleri mutlak anlamda da kabul görmelidir." dedi.

Davutoğlu, 'Filistin devletinin tanınmasının, Filistin halkına yapılmış bir lütuf olmadığının' altını çizdi. Filistin devletinin tanınmasının, Filistin halkının 'en doğal hakkı' olduğunu söyledi. Davutoğlu, tanınmanın, uluslararası toplumun borcu olduğunu ve bu borcun ödenmesinin de vaktinin geldiğini açıkladı.

Türkiye'nin, Filistin devletinin verdiği diplomatik mücadeleye her türlü desteği verdiğini vurgulayan Davutoğlu, şöyle konuştu: “Bu konuda yürütülen kampanya da birlikte planlandı. Mahmud Abbas'ın geçen ay yaptığı ziyarette de BM'de ülke oylama durumunu gözden geçirdik. Son güne kadar çabalarımızı sürdüreceğiz ve BM'de Filistin'in tanınması için en yüksek oyun çıkması için çalışacağız.”

Şaat ile ele aldıkları ikinci konunun ise Türkiye-İsrail ilişkilerinde gelinen son durum ve Türkiye'nin aldığı kararlar olduğunu belirten Davutoğlu, Nebil Şaat'ın Türkiye'nin kararlı tutumu için şükranlarını ifade ettiğini ve kendilerinin de teşekkür ettiklerini belirtti.

Türkiye'nin aldığı kararlar çerçevesinde, bundan sonra atılacak adımlar konusunda da Şaat'ı bilgilendirdiklerini dile getiren Davutoğlu, "Özellikle Uluslararası Adalet Divanı'na gitmek için BM Genel Kurulu'ndan alınacak karar konusunda düşünceleri paylaştık. Biz, BM Genel Kurulu'ndaki bu süreci başlatmak üzere hazırlıklarımızı tamamlıyoruz." diye konuştu.

Davutoğlu, dün Arap Ligi Genel Sekreteri ve İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu ile de görüştüğünü ve desteğini aldığını açıkladı. Gazze'nin işgal altında tutulmasının yasa dışı olduğunu ifade eden Davutoğlu, “Batı Şeria'nın da aynı şekilde. Zaten illegal olan bir uygulamanın, bir de illegal bir ablukayla tahkim edilmesi ve bunun hukuki görülmesi mümkün değildir. Dolayısıyla, bu konuda uluslararası alanda hukuki mücadeleyi sürdüreceğiz ve bu konuda da Filistin yönetimi ile çalışmalarımızı koordine ediyoruz, etmeye devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

 

 

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2011, 21:18
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35