banner39

Davutoğlu: Eli kanlı olmayanlarla kalıcı bir çözüm

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Amman'a gitmeden önce eli kana bulaşmış olanların içinde olmadığı kalıcı bir çözüm için diplomatik her türlü çabayı destekleyeceklerini söyledi.

Dış Politika 21.11.2013, 18:23 22.05.2013, 17:17
Davutoğlu: Eli kanlı olmayanlarla kalıcı bir çözüm

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye konusunda eli kanlı olan, 100 bin kişinin ölümüne sebep olanların, müzakere sürecinde yer almamasının ilkesel ve ahlaki bir tutum olduğunu belirtti.

Davutoğlu, Ürdün'e hareket etmeden önce, Esenboğa Havalimanı'nda basın toplantısı düzenledi.

Türkiye'nin Suriye krizindeki pozisyonunun çok açık ve net olduğunu söyleyen Davutoğlu, "Suriye'de sürmekte olan zulüm bir an önce durmalı. Suriye halkının çektiği acılara son verilmeli. Suriye halkının iradesini yansıtan güçlü bir Suriye'nin inşası için yeni bir süreç başlamalı" ifadesini kullandı.

Türkiye'nin aktif olarak katıldığı ve öncülük ettiği 26 Haziran 2012'deki Cenevre toplantısında, bütün gücü, yürütme erkini elinde toplayacak bir geçiş hükümeti kurulması konusunda prensip kararına varıldığını anımsatan Davutoğlu, buna paralel ikinci prensip kararının da geçiş hükümetinde rol alacakların her iki tarafın da mutabakatıyla olması, eli kana bulaşmış olanların bu süreç içinde yer almaması olduğuna değindi.

Bu prensipler etrafında birçok görüşmenin yapıldığını kaydeden Davutoğlu, "Türkiye her zaman diplomatik desteğini muhafaza etti, her zaman bu prensipler çerçevesinde kalıcı çözümün sağlanması için çaba sarf etti. Son gelişmelerle yine değişik formüller konusunda müzakereler sürüyor" dedi.

Davutoğlu, geçiş hükümetinin hangi aşamalardan geçerek kurulacağının ilgili tarafların görüşmeleri ve mutabakatıyla sağlanacağını belirterek, şöyle konuştu:

"Bizim şu andaki, Amman'daki meselemiz ve mesajımız açıktır. 11 ülke İstanbul'da bütün bu konularda mutabakata varmıştı ve bu, ortak bir mutabakat niteliğindeydi. Daha sonra bu mutabakatı bölgesel anlamda da 6 ülkeyle yenilemiştik. Yine o çerçevede, yani, eli kana bulaşmış olanların içinde olmadığı kalıcı bir çözüm için diplomatik her türlü çabanın desteklenmesi, yürütülmesi ve bu iki çerçevede çalışmalarımızı bir ileri aşamaya götüreceğimizi ümit ediyorum."

sürecek...

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?