banner39

Davutoğlu, Erbil'de Suriyelilerle görüştü

Erbil'de temaslarda bulunan Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Suriyeli muhaliflerin temsilcileriyle bir araya geldi.

Dış Politika 02.08.2012, 18:04 02.08.2012, 20:26
Davutoğlu, Erbil'de Suriyelilerle görüştü

DünyaBülteni / Haber Merkezi

Irak'ın kuzeyinde temaslarda bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Erbil'de Suriye Ulusal Konseyi'nin (SUK) ve Suriye Kürtleri Ulusal Meclisi'nin (SKUM) yetkilileriyle bir araya geldi. Görüşmede PKK'ya yakınlığı ile bilinen PYD'nin katılmadığı öğrenildi.

Irak'ın kuzeyindeki Kürt bölgesel yönetiminin başkanı Mesud Barzani'nin ofisinde yapılan görüşme, basına kapalı olarak gerçekleşti.

SUK ve SKUM'un başkanlarının da hazır bulunduğu görüşmede, Suriye'deki son gelişmeler değerlendirildi.

Toplantıya Bölgesel Kürt Yönetimi İçişleri Bakanı Kerim Sincari, Kürdistan Yurtseverler Birliği Politbüro üyesi Sadi Ahmed, Suriye Ulusal Konseyi üyeleri ve Suriye Ulusal Kürt Konseyi üyeleri katıldı. Toplantı öncesinde gazeteciler kısa süre görüntü aldıktan sonra konuttan dışarı çıkarıldı.

Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, Türkiye'nin Suriye'de silahlı terörist gruplara karşı net görüşünü Kürt gruplara ifade edeceğini bildirdi. Suriye'nin kuzeyinde bulunan PYD'nin Kandil'de bulunan PKK yönetimi ile irtibatı olduğunu değerlendirdiklerini belirten yetkililer, PYD'nin Suriye'deki silahlı gücünün PKK kaynaklı olduğunu belirtti.

Suriye'deki yönetim sistemine Suriye halkının karar vermesini Türkiye'nin net olarak ifade ettiğini belirten yetkililer, orada yaşayan Kürtlerin statü sahibi olup olmayacaklarının Türkiye açısından önemli olmadığını vurguladı.

Türkiye için önemli olanın Suriye'de tehdit unsuru olarak değerlendirilen PKK varlığı olduğunu belirten yetkililer, Türkiye'nin elindeki net verilere göre Afrin ve Kobani'de PKK varlığının tespit edildiğini söyledi.

Irak'ın kuzeyinde eğitim verilen Suriyeli Kürtlerin Suriye'ye geçtikten sonra PYD dolayısıyla PKK kontrolüne girebileceklerini belirten yetkililer, bunun da taraflara net olarak bildirildiğini söyledi.
 


banner53
Yorumlar (0)
9
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?