Davutoğlu: Filipinleri stratejik bir ortak olarak görüyoruz

Filipinler'de bulunan Başbakan Ahmet Davutoğlu, mevkidaşı ile yaptığı toplantıdan sonra "Biz Filipinleri stratejik bir ortak ve dost olarak görmekteyiz" dedi

Davutoğlu: Filipinleri stratejik bir ortak olarak görüyoruz

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Biz Filipinleri stratejik bir ortak ve dost olarak görmekteyiz. Türkiye bir Batı Asya ülkesi olarak Doğu Asya'da ilişkilerini güçlendirme açısından önemli imkanların ve iyi niyetin olduğunu görmekteyiz. G20 dönem başkanı olarak da Türkiye, önümüzdeki yıl bu bölge ülkeleriyle ilişkilerini geliştirme açısından bizler gelişen dünya ekonomileri içerisinde gelişen ülkeler olarak, karşılıklı ilişkilerimizin güçlendirilmesi gerekmekte" dedi.

Başbakan Davutoğlu ve Filipinler Devlet Başkanı Benigno Aquino, heyetlerarası görüşmenin ardından, Malacanan Sarayı’nda ortak basın toplantısı düzenledi. Toplantıda, iki lider nezaretinde, ülkelerin maliye bakanları tarafından hava ulaştırma alanında işbirliği anlaşması imzalandı.

Davutoğlu, İngilizce yaptığı ve TRT Haber'de simültane tercüme edilen konuşmasında, Filipinler'de bulunmaktan dolayı memnuniyet duyduğunu, 65 yıllık Türkiye ve Filipinler diplomatik ilişkilerinin çok önemli olduğunu ifade etti.

Siyasi, ekonomik ve küresel anlamdaki konuların ele alınmış olmasının önemini dile getiren Davutoğlu, "Bütün konuları ele alma imkanımız oldu; bölgesel, uluslararası konular... Çok ümit vadedici bir görüşme oldu. Birçok farklı konunun ele alınması açısından karşılıklı olarak vizyonlarımızı paylaştık, ikili ve uluslararası ilişkiler anlamında. İkili ilişkiler açısından bugüne kadar iyi ilişkilerimiz oldu ancak şu noktada bunu güncelleme aşamasında olmamız gerektiğini ifade ettik ki işbirliği anlamında, ekonomik, politik anlamda stratejik bir çerçeve içerisinde bir gelişme ortaya konulabilinsin. Küresel anlamda gelişen iki ülke açısından ekonomik anlamda bu çok önemli" diye konuştu.  

Filipinler'den Türkiye'ye henüz bir ziyaret gerçekleşmediğini ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da bir davetinin söz konusu olduğunu anımsatan Davutoğlu, "Onları Türkiye'de görmekten büyük bir memnuniyet duyacağız. Bunu da burada tekrar ifade etmem gerekiyor" dedi.

İlişkilerin geliştirilmesi konusunda coğrafi uzaklığa rağmen anlaşma imzalandığını ve bunun hava taşımacılığıyla ilgili olduğunu dile getiren Davutoğlu, "Bu işbirliği çerçevesinde iki ülkemizin havayollarının işbirliği çerçevesinde daha fazla ulaşım imkanlarının sağlanmasıyla ikili ilişkiler gelişecektir. Turizm, ticaret gibi alanlarda ilişkilerimizi hızlandırmak istiyoruz. Bugün 350 milyon dolar civarında bir ticaret hacmi söz konusu, bunun bir milyar dolara çıkarılması öncelikli hedef" diye konuştu.

İNSANİ YARDIM KONULARINDA İŞBİRLİĞİ

Bölgesel ve insani konularla ilgili iyi bir işbirliğinin mevcut olduğunu söyleyen Davutoğlu, "Bu çerçevede iki dost  ülkenin, bu tür konularda işbirliği yapması insani anlamda çok çok önemli. Bu ilişkiler, bölgesel anlamda Libya'da gerçekleşen işbirliği çerçevesinde ve bölgedeki geçmişteki deprem gibi ve kasırga gibi bazı doğal afetlerde somutlaştı. Bugün burada şunu tekrar etmek istiyorum ki Sayın Başkan ve Filipin halkına, bütün zorluklarda yine bir arada olacağız. Daha önceden de iş ilişkilerimiz insani anlamda Filipinler'de deprem ve kasırga çerçevesinde somut bir şekilde Türkiye'nin desteği söz konusu oldu" şeklinde konuştu.

Suriye'de bir trajedinin söz konusu olduğunu dile getiren Davutoğlu, "2 milyon kişi Türkiye'de, ülkemize gelmiş durumda bu şiddetten dolayı, Suriye yönetiminin ortaya koyduğu yıkımdan dolayı ve IŞİD'in ortaya koymuş olduğu terörden dolayı... Türkiye olarak bizler barış, istikrar açısından bölgemizdeki istikrarı sağlaması açısından buradaki sorunun çözümünün çok önemli olduğunu ifade ettik, komşu ülkelerimizdeki gelişmeleri ele almış olduk ve bu noktada bütün bu konularla ilgili olarak ve bunun yanında Filipinler bölgesindeki uluslararası konuları ele alma imkanı söz konusu oldu" değerlendirmesinde bulundu.

Görüşmelerde ASEAN örgütü çerçevesindeki gelişmeleri de ele aldıklarını söyleyen Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: Karşılıklı ilişkilerimizin bu ülkelerle de geliştirilmesi açısından ne şekilde yol alabileceğimizi ele aldık. Biz Filipinleri stratejik bir ortak ve dost olarak görmekteyiz. Türkiye bir Batı Asya ülkesi olarak Doğu Asya'da ilişkilerini güçlendirme açısından önemli imkanların ve iyi niyetin olduğunu görmekteyiz. G20 dönem başkanı olarak da Türkiye, önümüzdeki yıl bu bölge ülkeleriyle ilişkilerini geliştirme açısından bizler gelişen dünya ekonomileri içerisinde gelişen ülkeler olarak, karşılıklı ilişkilerimizin güçlendirilmesi gerekmekte. Geçtiğimiz yıllarda Filipinler'deki ekonomik kalkınma oranları çok önemli.

"Bugün burada yeni bir sayfa açıyoruz ve güveniniz için çok teşekkür etmek istiyorum" ifadesini kullanan Davutoğlu, şunları kaydetti: Türkiye'nin Filipinler'de barış süreciyle ilgili olarak, Türkiye'nin katkılarıyla ilgili olarak güveniniz çok çok önemli oldu, Moro bölgesiyle ilgili olarak... Bu süreçte başarılar elde edilmiş olduğunu görmekten dolayı da büyük bir memnuniyet duymaktayım. Türkiye'den bir diplomat da burada arabuluculuk çerçevesinde önemli bir noktada oldu ve burada başarının elde edilmiş olmasından dolayı büyük bir memnuniyet duymaktayım ve bu başarının bunun gibi örneklerde, bunun gibi durumlarda bir örnek olması gerektiğini ifade etmekteyim, bunu görmekten de büyük bir memnuniyet duyarız. İlişkilerimizin gelecekte de geliştirilmesini ummaktayım.

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2014, 12:06
banner53
YORUM EKLE

banner39