Davutoğlu: 'Haçlı seferi'nin parçası olmayız

"'Haçlı seferi' denilen bir operasyonun parçası olmayız" diyen Davutoğlu, Kaddafi güçlerinin saldırıları bir an önce sonlandırması gerektiğini söyledi.

Dış Politika 23.03.2011, 21:04 24.03.2011, 07:26
Davutoğlu: 'Haçlı seferi'nin parçası olmayız

Koalisyon güçlerinin Libya'ya yönelik operasyonuyla ilgili Dışişleri Bakanı'ndan yeni değerlendirmeler geldi. Davutoğlu'na, "Kısmen giderildiği söylenen kaygılar neler?" sorusu yöneltildi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'dan, NATO'ya devri gündemde olan koalisyon güçlerinin Libya'ya operasyonuyla ilgili açıklamalar geldi.

"'Haçlı seferi' denilen bir operasyonun parçası olmayız" diyen Davutoğlu, Kaddafi güçlerinin saldırıları bir an önce sonlandırması gerektiğini söyledi.

Müzakerelerin sürdüğünü, NATO Genel Sekreteri Rasmussen ile görüştüğünü ve bu akşam ABD, İngiltere ve Fransa'nın dışişleri bakanlarıyla da görüşme gerçekleştireceğini söyleyen Davutoğlu'na, "Türkiye'nin kaygılarının kısmen giderildiği belirtiliyor, bu kaygılar nedir?" sorusu yöneltildi.

Ahmet Davutoğlu, Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanı Bin Zayed Al – Nahyan ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Libya’ya yönelik operasyonla ilgili sorular yöneltilen Davutoğlu açıklamalarda bulundu.

Bugün ana muhalafet partisini bilgilendirdiğini yarın da diğer siyasi partileri ziyaret edeceğini söyleyen Davutoğlu, "Sonra da TBMM’de özel kapalı oturumda hem bütün Ortadoğu’daki gelişmeleri hem de tezkereyi sunacağız" dedi.

"NATO'DA MÜZAKERELER SÜRÜYOR"

NATO’nun çalışmalarıyla ilgili örgüt içinde müzakerelerin devam ettiğini belirten Davutoğlu, üst uçuş uygulamalarıyla ilgili bu akşam ABD, İngiltere ve Fransa dışişleri bakanlarıyla görüşeceğini ve durumun netleşeceğini söyledi.

TÜRKİYE'NİN KAYGILARI NELER?

Davutoğlu, "Türkiye’nin kaygılarının kısmen giderildiği belirtiliyor, bu kaygılar nedir?" sorusuna şu yanıtı verdi:

"Muhteva ve ilkesel açıdan bakıldığında, harekatın BM Güvenlik Konseyi’nin kararlarının uygulanmasına dönük olması; yani sivillerin korunması, silah ambargosu uygulanması, insani yardım iletilmesi, sivillerin korunması için üst uçuç uygulaması. Daha öteye giden durum taşımaması.

İkinci olarak, usül bakımından bizim ciddi kaygılarımız var. Bütün çalışmaların BM şemsiyesi altında, BM mekanizmaları içinde ve bu çerçevede NATO’nun komuta ve kontrolü altında olmasını istiyoruz. Hiçbir ülke ya da ülkeler grubunun, tek taraflı insiyatifine bırakılmamasını talep ediyoruz ve bunun sağlanması için müzakereler yürütülüyor."

'HAÇLI SEFERLERİ' KUTUPLAŞTIRICI BİR DİL

Kısa süre önce NATO Genel Sekreteri Rasmussen ile görüştüğünü belirten Davutoğlu, "Bir formül arayışı var ve bu çerçevede bu akşam ABD, İngiltere ve Fransa dışişleri bakanlarıyla da görüşeceğim.

İlkesel pozisyonumuz, iki kanal ve iki komuta sistemi olamaması, ‘haçlı seferleri’ ve batı ittifakı gibi kutuplaştırıcı dilden uzak kalınması, sadece ve sadece BM’nin birleştirici evrensel dilinin kullanılması.

Libyalı kardeşlerimizin korunması için her türlü katkı ve fedakarlığı yaparız. Ama bölgede kutuplaştırıcı bir dilin kullanılmasına, kutuplaştırıcı ve taraf olucu operasyonun yapılmasına karşı çıkarız" şeklinde konuştu.

Kaynak: Ajanslar

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?