Davutoğlu Halid Meşal'le de görüştü

Suriye ve Katar'da yoğun bir diplomasi trafiği gerçekleştiren Davutoğlu, HAMAS'ın siyasi lideri ile de biraraya geldi

Davutoğlu Halid Meşal'le de görüştü

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye ve Katar'da yoğun bir diplomasi trafiği gerçekleştirdi.

Katar'da Libyalı muhaliflerle ateşkese ilişkin görüşmeler yapan Davutoğlu, ardından Suriye Devlet Başkanı Beşşar El Esed ile bir araya geldi. Davutoğlu, Filistin barışına yönelik görüşmelerinden birini de Hamas lideri Halit Meşal'le gerçekleştirdi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin Şam Büyükelçiliğinde, Katar ve Suriye'de yaptığı görüşmelerin ayrıntılarını açıkladı.

"SURİYE'Yİ GELECEĞE TAŞIYACAK KAPSAMLI REFORMLAR YAPILMALI"

Suriye Devlet Başkanı Beşşar El Esed'le çok verimli bir görüşme gerçekleştirdiklerini ifade eden Davutoğlu, şöyle devam etti:

"Bütün çerçeveyi ele aldık. Biz Suriye'de Suriye'yi daha da güçlendirecek olan Suriye'yi geleceğe hazırlayacak olan kapsamlı bir reform çabasının hayata geçirilmesine büyük bir önem veriyoruz. Bu konudaki kanaatlerimizi kendisiyle paylaştık. Böyle bir kapsamlı reform çalışması eminim ki Suriye'yi de çok güçlü kılacaktır ve geleceğe çok daha iyi hazırlayacaktır."

MEŞAL'LE FİLİSTİN'DE BARIŞI KONUŞTU

Davcutoğlu, Hamas Lideri Halit Meşal'le de sürpriz bir görüşme yaptı. Davutoğlu,görüşmeyle ilgili olarak, şunları söyledi:

"Halit Meşal'le özellikle Filistin Ulusal barışı konusunda görüşlerimizi paylaştık. Ortadoğu'daki bu değişim dalgası esnasında Filistin sorunu göz ardı edilmemeli. Çünkü aslında bütün bu değişim dalgası ve Ortadoğu'daki birçok problemin merkezinde de Filistin sorununun çözülememiş olması vardır. Biz iki tarafla yaptığımız görüşmelerde bir ortak zemin geliştirebileceğimiz kanaati edindik. Bu çerçevede de çalışmalarımızı sürdüreceğiz."

"LİBYA'DA ATEŞKES İÇİN ÇABALARIMIZI SÜRDÜRÜYORUZ"

Katar'da Libyalı muhaliflerden Mahmut Cibril'le Libya'da kalıcı barışa dönük görüş alışverişinde bulunduklarını ifade eden Ahmet Davutoğlu, "İlgili taraflarla yaptığımız görüşmeler çerçevesinde bir ateşkes ve siyasi değişim sağlayacak bir yol haritası üzerinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu konuda geldiğimiz noktayı kısa bir süre içinde açıklamayı düşünüyoruz" dedi.

Kaynak: TRT

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2011, 13:56
banner53
YORUM EKLE

banner39