banner15

Davutoğlu: Hz. Muhammed (sav) gibi girin

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Libyalı muhaliflere, "Hz. Peygamber'in Mekke'ye girdiği gibi Trablus'a girin. Girdiği anda herkesi affetmiştir. Büyük bir merhametle yaklaşmıştır" dedi.

Davutoğlu: Hz. Muhammed (sav) gibi girin

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Libya'da daha önce Irak'ta yapılan hataların tekrarlanmaması gerektiğini belirterek, muhaliflere çağrıda bulundu.

Ahmet Davutoğlu, muhaliflere "Rövanş kültürü bir kere yerleştiği zaman karşılıklı rövanşlarla bir nesil heba ediliyor." uyarısını yaptı.

NTV'de canlı yayınlanan röportajında Libya'daki Ulusal Geçiş Konseyi liderlerine de bu uyarıları yaptığını ifade eden Ahmet Davutoğlu, Trablus'u ele geçirmelerinin ardından muhaliflerin Bingazi'ye dün yaptığı ziyareti hatırlattı.

Davutoğlu, muhaliflere, "Hz. Peygamber'in Mekke'ye girdiği gibi Trablus'a girin. Girdiği anda herkesi affetmiştir. Büyük bir merhametle yaklaşmıştır." dediğini aktardı. "Zafer, hisle kazanılır ama devlet akılla inşa edilir." diyen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, insanlar zafer hali yaşarken onları akli bir yola davet ettiklerini dile getirdi.

Türkiye ile Fransa'nın Libya konusundaki görüş ayrılıklarının sorulması üzerine Davutoğlu, "Bölgemizle ilgili konularda tek taraflı empoze tavırlar alınmasını doğru görmeyiz." dedi. Ahmet Davutoğlu, BM'den Libya'ya müdahale kararı çıktıktan sonra bunun BM tarafından oluşturulacak bir koalisyonla uygulanmasını arzu ettiklerini, NATO'nun da gerekli hazırlıklara başladığını hatırlattı. Bakan Davutoğlu, Fransa'nın bu süreçte öne çıkarak bir tutum sergilemesini doğru bulamadıklarını ifade etti.

Libya'ya yardımlar konusuna da açıklık getiren Davutoğlu, bunun 100 milyon dolarının hibe, geri kalan 200 milyon dolarının da kredi olduğunu ifade etti. Davutoğlu, bu kredinin karşılığının da zaten Türk banklarında dondurulmuş Libya hesaplarında bulunduğunu vurguladı. Davutoğlu, Libya'da bu sayede üç-dört ay sonra maaş ödenebildiğini ifade eden Davutoğlu, "Bürokratik engelleri öne sürüp zor zamanda onların yanında olamazsak yarın nasıl beraber olabiliriz?" diye sordu.

 

Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2011, 23:20
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35