Davutoğlu ile el-Faysal Suriye ve Mısır'ı görüştü

Dışişleri Bakanı Davutoğlu mevkidaşı Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Suud el-Faysal ile Suriye ve Mısır konularında bugün sabah uzun süren bir görüşme gerçekleştirdi

Davutoğlu ile el-Faysal Suriye ve Mısır'ı görüştü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu mevkidaşı Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Suud el-Faysal ile bu sabah Cidde'de uzun süren bir görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmenin ardından açıklamalarda bulunan Bakan Davutoğlu, çok geniş kapsamlı bir istişare imkanı bulduklarını belirterek, şunları söyledi:

"Veliaht Prens Salman bin Abdulaziz'in geçtiğimiz aylar içerisinde Türkiye ziyareti dolayısı ile Mayıs ayında bir meslektaşım el-Faysal ile istişare toplantı yapmıştık. Bugün de aynı şekilde geniş şekilde görüştük. Mısır, Suriye, Lübnan'da çok önemli olaylar oldu. Suudi Arabistan ve Türkiye bölgede barış ve istikrara çok önem veren iki ülkedir. Son 10 yıl içerisinde iki ülke arasında yakın bir işbirliği gerçekleşmiştir. Ve bu işbirliği sorunların çözümüne büyük katkıda bulunmuştur. Ayrıca Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) arasındaki yoğun çalışma mesaisi ve geliştirilen stratejik diyalog mekanizmaları ilişkilerimize çok büyük bir katkı sağlamıştır."

Bugünkü görüşmede de yine Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) ve bölgedeki gelişmeleri ele aldıklarını belirten Davutoğlu, ayrıca Suriye konusunun ele alındığını dile getirerek şöyle devam etti:

" Bugün bu ikili KİK ve bölgedeki gelişmeleri ele aldık. Çok verimli ve yapıcı bir görüşme oldu. Suriye'de kimsayal silahlar kullanılması ve sonrası ortaya çıkan gelişmeler ile ilgili ortak bir perspektife sahibiz. Daha öncede bunları bir çok defa ele almıştık. Suriye dostları çekirdek grubu toplantılarında Suudi Arabistan ve Türkiye ortak görüşler etrafında hareket etmişti. Şimdi de bir insanlık trajedisine yol açan bu barbarca saldırılarda güçlerimizi birleştirmeye ve ortak perspektifimizi uluslararası toplum ile paylaşmak konusunda da bir fikir birliğine vardık."

Bundan sonra da Suriye konusunda istişarelerin arttırılacağını ifade eden Bakan Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bugünlerde istişarelerimizi Suriye konusunda özellikle daha da arttıracağız. Suriye'de halka dönük bu saldırılar bitinceye ve Suriye halkı barışa huzura kavuşuncaya kadar ortak hareket etmemiz, bölge için de hepimiz için de çok önemli. Suudi Arabistan ile bu konuda güçlü bir iradeye sahipiz. Bunu bugün bir kez daha görmekten çok memnun oldum."

Bu arada Mısır konusunun da geniş şekilde ele alındığını dile getiren Davutoğlu, şunları ifade etti:

"Mısır'daki gelişmeleri de çok dostça ve samimi bir ortamda ele aldık. Bazı görüş ayrılıklarımız olsa da aslında bütün bu görüş ayrılıklarının Mısır'da siyasi krizin aşılmasına da katkı verebilecek bir ortak zemin oluşturmaya engel teşkil etmediği ve bölgemizde dünyamızdaki gelişmelere bazı ortak bazı girişimlerde bulunmak ve ikili ilişkilerimizi geliştirme konusunda da mutabık kaldık. Bundan sonra da gerek Mısır, gerek Lübnan, gerekse Suriye ve Ortadoğu barış süreci bütün bu konularda da Türkiye ve Suudi Arabistan arasında yakın bir işbirliği güçlenerek devam edecek. Ben gösterilen misafirperverliğe çok teşekkür ediyorum. Çok verimli, doğrudan meselelere, özüne ve detayına inen çok başarılı bir istişare oldu. İnşallah önümüzdeki günlerde de her konuda çok sıkı bir araya gelme konusunda da mutabık kaldık.Temaslar devam edecek."

Bakan Davutoğlu, görüşmelerini tamamlasının ardından Cidde'den ayrıldı.

Güncelleme Tarihi: 28 Ağustos 2013, 15:01
banner53
YORUM EKLE

banner39