banner39

Davutoğlu: İran'dan izahat istedik

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, İran Meclis Başkanı'nın sözleri için İran'dan izahat istediklerini söyledi

Dış Politika 04.04.2012, 17:52 04.04.2012, 17:54
Davutoğlu: İran'dan izahat istedik

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İran Meclis Başkanı Ali Laricani'nin Türkiye'yle ilgili açıklamaları üzerine İran'ın Ankara Büyükelçisi'nin bakanlığa çağrılarak, izahat istendiğini açıkladı.

Türkiye'de bulunan Belçika Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Didier Reynders ile ortak basın toplantısı düzenleyen Davutoğlu'na, bir gazeteci tarafından, Laricani'nin Türkiye'yi eleştiren sözleri hatırlatıldı.

Laricani'nin açıklamalarına ilişkin kapsamlı bir notun kendisine iletildiğini belirten Davutoğlu, konuyla ilgili olarak İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi'yi aradığını söyledi.

Davutoğlu, İran'da her düzeyde karşılıklı anlayış ve saygı içerisinde çok güzel görüşmeler yapılmasının hemen akabinde yapılan bu açıklamaların, İran'da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve heyetine gösterilen saygı ve anlayışla bağdaşmadığını ifade ettiğini belirtti.

Davutoğlu, Salihi'nin ise İran İslam Cumhuriyeti adına yapılan bütün açıklamaların sadece dışişleri bakanı, cumhurbaşkanı ve dini lider tarafından yapıldığını, diğer açıklamaların bir bağlayıcılığının bulunmadığını söylediğini bildirdi.

Salihi'nin, açıklamaların resmi bir açıklama olarak değerlendirilmemesini istediğini belirten Davutoğlu, bugün de İran'ın Ankara Büyükelçisi'nin Dışişleri Bakanlığı'na çağrılarak konu hakkında kendisinden izahat istendiğini belirtti.

LARİCANİ'İN SÖZLERİ

İran Meclis Başkanı Laricani, dün yaptığı açıklamada, İstanbul'da yapılan "Suriye'nin Dostları" toplantısını ağır şekilde eleştirerek, zirveyi "Suriye'nin Düşmanları" olarak adlandırmıştı.

Konferansın "İsrail'e yeni bir nefes aldırmak için yapıldığını" ileri süren Laricani, toplantıya katılan ülkelere hitap ederek, "Eğer sizler bölgedeki demokrasi için endişeliyseniz, neden Bahreyn'deki vahşi diktatörlüğe ve bazı diğer ülkelerdeki diktatörlüğe sessiz kalıyorsunuz?" diye sormuştu.

 

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
15
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?