banner15

Davutoğlu: İsrail'in bedel ödeme vakti geldi

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Mavi Marmara raporu ile ilgili İsrail'e net mesaj gönderdi

Davutoğlu: İsrail'in bedel ödeme vakti geldi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Dışişleri Bakanlığı'nda Mavi Marmara raporuna ilişkin basın açıklaması yaptı 

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, BM'nin Mavi Marmara Raporu'nu değerlendirirken, İsrail'in bir bedel ödeme zamanının geldiğini söyledi. Yaşanınlardan İsrail'in sorumlu olduğunu dile getiren Davutoğlu, Türkiye'nin İsrail'e yönelik askeri önlemler başta olmak üzere birçok yaptırım uygulamaya başlayacağını ifade etti. "Türk-İsrail diplomatik ilişkiler ikinci katip düzenine indirilecek. Çarşamba günü büyükelçi ülkesine geri dönecek. İsrail ile yapılan askeri anlaşmalar askıya alındı." dedi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, insani yardım malzemesi taşıyan Mavi Marmara'da İsrail'in 8'i Türk, bir ABD vatandaş olmak üzere 9 sivil vatandaşı öldürdüğünü ve birçok kişiyi de yaraladığını söyledi. İsrail'e götürülen sivillerin her türlü kötü muameleye maruz kaldığını vurgulayan Davutoğlu, İsrail'in bu saldırısını uluslararası sularda gerçekleştirdiğinin altını çizdi. Savaşın insan tarihinin acı bir gerçeği olduğunu dile getiren Davutoğlu, savaşın meşru olduğu hallerde dahi sivillerin öldürülmesinin suç sayıldığını hatırlattı. İsrail'in ise barışçıl eyleme katılanları katlettiğini vurgulayan Davutoğlu, üstelik bunu uluslararası sularda gerçekleştirdiğini ifade etti. İsrail'in suçunun basit bir suç olmadığını dile getiren Davutoğlu, "Yaşam hakkı çiğnenmiştir. Yardım konvoya saldırmanın insanlık suçudur, hiçkimse bunu örtemez. Ülkeler kanun üstünde değildir. Yargıdan muhsum değildir. Herkes hukuk açısından hesap vermek zorunda. Vicdanlarda mahkum olmuştur." dedi. İnsanlığın Akdeniz sularında boğulduğunu belirttiğini ifade eden Davutoğlu, İsrail'in raporun açıklanmasının uzatma taleplerinin ise zamana yayma çabası olduğunu kaydetti. Birleşmiş Milletler Raporu'nun sızmasının bu dönemde manidar olduğuna dikkat çeken Davutoğlu, konuyu BM ile görüştüğünü onlarında üzgün olduğunu ifade ettiğini aktardı. Çok net ve ilkeli davrandıklarını anlatan Davutoğlu, İsrail'in tanınan fırsatları heba ettiğini belirterek İsrail'in bir bedel ödeme zamanı geldiğini vurguladı.

Davutoğlu, gelinen noktanın sorumlusunun İsrail olduğunu vurguladı.

İŞTE İSRAİL GERİ ADIM ATANA KADAR UYGULANACAK 5 MADDELİK EYLEM PLANI

1- Türk İsrail arasındaki tüm ilişkileri ikinci katip seviyesine indirildi. Büyükelçimiz geri çekiliyor.

2- Doğu Akdeniz'de en uzun kıyısı olan sahildar devlet olarak Türkiye seyrüsefer serbestisi için gerekli gördüğü her türlü önlemi alacaktır.

3- İsrail ile Türkiye arasındaki askeri anlaşmaların tümü askıya alınmıştır.

4- İsrail saldırısında mağdur olan ailelere uluslararası platformlarda hukuki destek sonuna kadar verilecektir.

 

Güncelleme Tarihi: 02 Eylül 2011, 14:31
YORUM EKLE
YORUMLAR
mem.
mem. - 8 yıl Önce

savaşın meşru olduğu hallerde bile sivilleri öldürmek suçsa sizler suçlu değilmisiniz sayın davutoğlu?kandile yapılan hava saldırısında 4 çocuk 7 masum kürdü sizin uçaklarınız parçalamadımı?evet,suçlusunuz..

banner39

banner36

banner37

banner35