banner39

Davutoğlu kilit anlaşmalar için Tahran'da

Davutoğlu'nun İran gezisi iki ülke arasında planlanan bir dizi temas çerçevesinde son dönemde bir ilk adım olma özelliğini kazandı.

Dış Politika 05.03.2016, 07:33 05.03.2016, 13:01
Davutoğlu kilit anlaşmalar için Tahran'da

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ahmet Davutoğlu dün gece saatlerinde Tahran'a ulaştı. Resmi karşılama ise bu sabah yapıldı. Davutoğlu, İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri tarafından Sadabad Sarayı'nda resmi törenle karşılandı. İki lider ulusal marşların ardından tokalaşarak gazetecilere poz verdi.

Davutoğlu ve Cihangiri heyetler arası görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenleyecek. Karşılama törenine Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, AK Parti Genel Sekreteri Abdulhamit Gül ile AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan da katıldı.

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ve İran Petrol Bakanı Bijen Zengene de törende yer aldı.

GÖRÜŞME ÖNCESİ DAVUTOĞLU'NDAN KISA AÇIKLAMA

Başbakan Davutoğlu karşılama töreninin ardından ziyareti ile ilgili kısa bir açıklama yaptı. Davutoğlu açıklamasında; "Bazı konularda farklı görüşlere sahip olabiliriz ama tarihimizi ve coğrafyamızı değiştiremeyiz. Bu tarih, kadim bir komşuluk tarihidir. Coğrafyamız da birbirini tamamlayan coğrafyalardır ve gerek özel, baş başa görüşmemizde gerekse heyetlerarası görüşmede bu yeni dönemi nasıl şekillendireceğimiz konusunda önemli adımlar attık. İkili ilişkilerdeki büyük potansiyeli değerlendirirsek, bölgemizde şu anda söz konusu olan istikrarsızlıkları, terör tehdidini ve kardeş kavgasını da engellemek üzere ortak bir zeminde buluşmamız kolaylaşır. Bölgemizdeki kardeş kavgasının sona ermesi, etnik ve mezhep çatışmalarının durması için Türkiye ve İran'ın ortak bazı perspektifler geliştirmesi büyük bir önem taşır"dedi

KİLİT ANLAŞMALAR YAPILACAK, KRİTİK KARARLAR ALINABİLİR

Çok sayıda bakanın da katıldığı ziyarette önemli ticari anlaşmaların imzalanması bekleniyor. Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun İran gezisi iki ülke arasında planlanan bir dizi temas çerçevesinde son dönemde bir ilk adım olma özelliğini de kazandı. Bu ziyaretin, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin Türkiye'ye yapacağı önemli ziyaretin de ilk adımını oluşturması bekleniyor. İran'a uygulanan ambargonun – yaptırımların kaldırılmasından ardından Türkiye ile İran arasında 35 milyar dolarlık bir ticaret hacmine ulaşılması hedefleniyor.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nu dün gece Mihrabad Havaalanı'nda Hasan Ruhani'nin birinci yardımcısı İshak Cihangiri karşıladı. Bugün resmi temaslarına başlayacak Davutoğlu’nun görüşmelerinde ağırlıklı olarak Suriye ve Irak konusunu ele alması bekleniyor. Geçtiğimiz aylarda İran'a nükleer yaptırımların kaldırılmasının ardından iki ülke arasındaki ticaret hacminin 35 milyar dolara çıkarılması bekleniyor.

Ziyarette iki ülke arasında siyasi, kültürel ve ekonomik ilişkilerin genişletilmesi ve güçlendirilmesi amacıyla bir takım anlaşmalar da imzalanması bekleniyor.

TÜRKİYE ZİYARETİNİ İPTAL ETMİŞTİ

Geçtiğimiz yıl, Türkiye ile İran arasındaki üst düzey temaslar, Suriye konusundaki temel anlaşmazlıklar nedeniyle kesilme noktasına gelmişti. İran Dışişleri Bakanı Zarif'in, geçen yıl Türkiye’ye yapacağı ziyareti iptal edilmiş ve bu durumun iki ülke arasında ciddi bir kriz noktasında olduğu söylenmişti.

ZARİF DE TÜRKİYE'YE GELECEK

Davutoğlu'nun ziyaretinin ardından Cevad Zarif'in de katılacağı Karma Ekonomik Komisyonun (KEK) 25. Toplantısı önümüzdeki aylar içinde Ankara'da yapılacağı duyuruldu. Bu toplantıda İran, Türkiye ve Azerbaycan Dışişleri Bakanlarının üçlü mekanizma görüşmesi de Tahran’da yapılacağı bildirildi.

35 MİLYAR DOLAR

BM, Ocak ayının ortasında İran’a uygulanan yaptırımların yani ekonomik ambargonun kaldırıldığını duyurmuştu. ABD ve AB’de ambargonun kaldırılması yönünde kararlar almıştı. Yaptırımların ardından derin kültürel ve tarihi ilişkileri bulunan Türkiye ile İran birbiri için iki önemli Pazar olma potansiyeli kazandı. Resmi yetkililerin ifadelerine göre; iki ülke arasındaki ticaret hacminin 35 milyar dolara ulaştırılması hedefleniyor. Bu ticari potansiyel; Suriye ve bölgesel konulardaki ihtilaflara rağmen Türkiye ile İran’ın ilişkileri düzeltme yönündeki en önemli motivasyonlarından birini oluşturuyor.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?