Davutoğlu: Mısır'ın içişlerine karışmıyoruz

Mısır'dan Türkiye'nin tavrına yönelik yapılan açıklamalar üzerine konuşan Davutoğlu, Türkiye'nin Mısır halkının kaygılarını paylaşan açıklamalarının müdahale olarak algılanmaması gerektiğini söyledi

Dış Politika 17.07.2013, 13:44 17.07.2013, 13:44
Davutoğlu: Mısır'ın içişlerine karışmıyoruz

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Mısır'ın iç işlerine karışmadıklarını, Türkiye'den zikredilen kanaatlerin Mısır halkına güvenin işareti olduğunu söyledi.

Bakan Ahmet Davutoğlu, Azerbaycan temasları kapsamında mevkidaşı Elmar Memmedyarov ile ikili ve heyetler arası görüşmelerden sonra basının sorularını cevaplandırdı. Mısır Cumhurbaşkanlığı sözcüsünün 'Türkiye'nin iç işlerine müdahale ettiğine' ilişkin yaptığı açıklama hakkında sorulan soruya cevap veren Davutoğlu, Mısır'da halkın kendi iradesiyle bir parlamento ve cumhurbaşkanı seçtiğini hatırlattı. Çıkan olaylarla önce parlamentonun arkasından ise cumhurbaşkanının görevine son verildiğini, bunların da haklı olarak başta Türkiye olmak üzere birçok ülkede kaygı uyandırdığını dile getirdi.

Davutoğlu, şöyle devam etti: "Bu kaygıların dile getirilmesi ve halktan meşruiyetini alan bir sürecin bir an önce başlatılması konusunda kanat beyan edilmesi bir olumsuz tavır veya iç işlerine müdahale gibi algılanmamalı. Aksine bir tutum şunu da getirir: O zaman bu darbeyi ve seçilmiş cumhurbaşkanını görevden alınması konusunda tebrik yayınlayanlar ve bunu meşru görenler de Mısır'ın iç işlerine karışmış olurlar. Eğer onlar bu kanaatleri serdederken iç işlerine karışmıyorlarsa, Türkiye'nin halk tarafından seçilmiş cumhurbaşkanı ve diğer kurumların bir an önce halk iradesiyle demokrasinin ve oradaki yapının istikrara kavuşması konusunda kanat beyan etmek iç işlerine müdahale olarak görülmemelidir."

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?