banner39

Davutoğlu, PYD'nin katılımını yalanladı

Bakan Davutoğlu, Suriye'deki PKK'nın uzantısının Suriye muhalefetine katıldığına dair herhangi bir kanıt olmadığını açıkladı.

Dış Politika 15.12.2012, 16:52 15.12.2012, 17:14
Davutoğlu, PYD'nin katılımını yalanladı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye'deki PKK uzantılarınnı muhaliflerin saflarına katıltığı yönündeki iddiaları yalanladı.

Davutoğlu, Suriye'de Beşar Esad yanlısı PYD'nin şu ana kadar rejimi terk ederek muhaliflerin safında yer aldığına dair bir bilgi almadıklarını söyledi.

Vatan Gazetesi'nde dün yayınlanan bir haberde, PYD'nin bazı şartlar karşılığında Beşar Esad'a karşı savaşmayı kabul ettiği iddia ediliyordu.

ANADOLU ANA KUCAĞIDIR

Bakan Davutoğlu, Suriye Türkmenleri Platformu 1. Toplantısı'nın açılışında yaptığı konuşmada, Suriye'de büyük ızdırap ve acıların yaşandığını ama Türkiye'nin bu acılara hiç bir zaman kayıtsız kalmadığını ve her zaman hissettiğini dile getirdi.

Davutoğlu, Türkiye'nin o günden bugüne bütün dünyanın takdirle izlediği şekilde açık kapı politikasını takip ettiğini anlatarak, ''Açık kapı politikası şu demek; nasıl evinizin önüne, bir zalimden kaçan bir mazlum geldiği zaman, açlık çeken, bir lokma ekmeğe muhtaç bir insan geldiği zaman kapınızı kapatamazsınız. Onurlu bir insansanız, İslam kültüründen, aziz milletimizin derin kültüründen etkilenmişseniz kapıyı kapatamazsınız, açarsınız. 'Tanrı misafiri' diye o güzel Türkçemize yerleşmiş kavramla kapınızı açarsınız ve her şeyinizi paylaşırsınız. Biz ilk günden beri dedik ki; Suriyeli dostlarımıza açık kapı politikası izliyoruz. Evimizin kapıları, soframızın çevresi ve yüreğimiz açık'' diye konuştu.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un geçen hafta mülteci kamplarını ziyaret ettiğini ve ''İnsanlık adına size minnet borçluyuz. Çünkü biz böyle bir mülteci politikası görmedik'' dediğini hatırlatan Davutoğlu, ''Neden biliyor musunuz, farkımız ne? Biz sizlere mülteci gibi bakmadık. Biz sizlere yüz yıl önce yüreğimizden, etin tırnaktan ayrılmış olması gibi ayrılmış olan parçalarımız olarak baktık. Bütün komşularımızın sınırlarına saygı gösteririz ama insanlık vicdanını zedeleyen, zulüm gören insanlar kapımıza geldiğinde sınır tanımayız'' diye konuştu.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, bu yardımları yaparken hiç bir tereddüt göstermediklerini ifade ederek, ''Herkes bilmelidir ki, Anadolu ana kucağıdır, zulüm görenlerin, mazlumların ana kucağıdır ve öyle olmaya devam edecektir'' dedi.

"ARZUMUZ YENİ BİR SURİYE DOĞMASIDIR"

Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin, Suriye politikasıyla Suriyeli kardeşlerine ve dünyaya kudret ve şefkat elini aynı anda gösterebilen bir devlet olduğunu ispat ettiğini kaydeden Davutoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Şefkat elimizle kardeşlerimizi kucakladık ama devletimizin ve ülkemizin maddi imkanları, AFAD'ın, Kızılay'ın ve bütün kuruluşlarımızın organizasyon kabiliyeti olmamış olsaydı, bu politikamız başarıya ulaşamazdı. Türkiye'nin Suriye politikası, son derece açık ilkelere dayanmıştır. Hiç bir gizli gündemimiz olmadı. Hiç bir zaman Suriye halkının bir kesimini diğer kesimine karşı kışkırtmadık ve destek vermedik. Bütün Suriye halkı, hiç bir ayrım gözetmeden bizim kardeşimizdir ve kardeşimiz olarak kalacaktır. Arzumuz halkıyla barışık, halkına zulmetmeyen, halkını hakkıyla temsil eden yeni bir Suriye'nin doğmasıdır.''

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkmenler'in Suriye'yi benimseyerek, kendi vatanları ve devletleri görerek, Suriye'nin geleceğinde hak ettikleri yeri alacaklarını ifade ederek, Suriye Ulusal Koalisyonu oluştuğunda, daha önce Suriye Ulusal Konseyi'nin oluşma sürecinde, Suriye'nin bütün kesimlerinin bu yapılar içinde yer almasına önem verdiklerini anlattı.

banner53
Yorumlar (0)
9
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?