banner15

Davutoğlu: Rusya bizim önemli bir dostumuzdur

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Suriye sınırıyla ilgili angajman kurallarının Rusya tarafına daha önce açık bir şekilde bildirildiğini söyledi. Davutoğlu, iletişim kazalarının dost iki ülkenin ilişkilerini de bozmayacağını söyledi

Davutoğlu: Rusya bizim önemli bir dostumuzdur

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Suriye sınırında düşürülen Rus uçağıyla ilgili partisinin grup toplantısında açıklamalarda bulundu. Davutoğlu, Rusya'nın dost ülke olduğunu, iletişim kazalarının ilişkilerin kesilmesine neden olamayacağını söyledi.

Davutoğlu, uçağın düşürülmesinden önce Rusya'ya angajman kurallarının açık bir şekilde bildirildiğini söyledi. Davutoğlu konuşmasında şunları söyledi:

Dün sabah Hatay bölgesinde hava sahamızı ihlal eden milliyeti bilinmeyen bir uçak hava kuvvetlerimiz tarafından düşürülmüştür. Uluslararası angajman kuralları çerçevesinde ihlali sürdüren uçağa müdahale edilmiştir. Türkiye topraklarında ateş açılmıştır. Bu uçak hava sahası ihlali halinde düşürülmüştür. Angajman kurallarımız Rus makamlarına açıklanmış ve gerekli uyarılarda bulunmuştur. Pilotlarımıza Suriye'den gelen ne olursa olsun vurulması konusunda talimatlar verildiği önemle vurgulanmıştır. Özellikle Bayırbucak bölgesinde saldırıların yoğunlaşması nedeniyle her türlü tedbirleri alacağımız dil getirilmiş ve silahlı kuvvetlerimize talimatlar tarafımdan bizzat verilmiştir. Angajman kurallarımız Rusya makamlarınca bilindiği halde ikazlımızı dikkate alınmamıştır ve ihlali yapan uçak tehdit olarak algılanıp angajman kuralları uygulanmıştır. Tedbiri almak hakkımız ve milletimize karşı görevimizdir. Olay sonrasında tedbirleri alıyoruz.

"RUSYA DOSTUMUZDUR"

Bir noktayı özellikle kaydetmek istiyorum. Ekonomik, siyasi ve kültürel bağlarımız son derece güçlüdür. Rusya Federasyonuyla ilişkilerimizde bu tür kazalara yer verilmemesi konusu dile getirdiğimiz ve hassasiyet gösterdiğimiz bir konudur. Bu olayda Rusya ile ipleri germek, gerilim yaşamak gibi bir niyetimiz yoktur olamaz da. Rusya bizim dostumuzdur. Rusya federasyonu bizim çok önemli bir ortağımızdır. Şu anda aramızdaki iletişim kanalları açıktır. Ancak şunu da ifade etmek isterim. Ulusal güvenliğimiz de uluslararası hukuk çerçevesinde saygı esasına dayanmak zorundadır. Bu gerilimin düzeyini ve kapsamını artırmamak bütün tarafların özen göstermesi gereken bir husustur.

TÜRKMEN KATLİAMINI DURDURUN

Başbakan Davutoğlu, Suriye'nin kuzeyindeki Türkmenlere yönelik saldırıların da bir an önce durdurulması çağrısında bulundu.

Davutoğlu, "Bayırbucak bölgesinde tek bir DEAŞ unsuru yok. 'DEAŞ'a saldırıyoruz' diyerek masum insanlara saldırılmasına göz yummayız" dedi.

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2015, 13:09
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35