Davutoğlu: Somali'de destan yazıldı

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ''Somali'de 5 ayda bir destan yazıldı. Bugün söz alan herkes bir şekilde bu destana atıfta bulunma ihtiyacı hissetti'' dedi.

Dış Politika 24.02.2012, 00:10 24.02.2012, 00:10
Davutoğlu: Somali'de destan yazıldı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ''Somali'de 5 ayda bir destan yazıldı. Bugün söz alan herkes bir şekilde bu destana atıfta bulunma ihtiyacı hissetti'' dedi.

Londra'da yapılan Uluslararası Somali Konferansı'na katılan Davutoğlu, Hyatt Regency Otel'de basın toplantısı düzenledi.

Türkiye'nin, verdiği sözleri yapacak kudrette olduğunu gösterdiğini belirten Davutoğlu, ''Somali'de 5 ayda bir destan yazıldı. Bugün söz alan herkes bir şekilde bu destana atıfta bulunma ihtiyacı hissetti. Bu, gurur duyduğumuz bir tabloydu. Bunu sürdürmeye kararlıyız. Bu meseleyi stratejik çıkar meselesi olarak değil, insani sorumluluk meselesi olarak görüyoruz. Herhangi bir Somalili ile karşılaştığınızda Türkiye'nin bu fedakarlıklarına duydukları minneti her zaman görüyoruz'' diye konuştu.

Davutoğlu, İngiltere Başbakanı David Cameron'ın, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a, Uluslararası Somali Konferansı'na eşbaşkanlık yapmayı teklif ettiğini ancak Başbakan Erdoğan'ın sağlık durumu nedeniyle toplantıya katılamadığını söyledi.

Somali konusu açıldığında şu anda üzerinde en çok konuşulan ülkenin Türkiye olduğunu vurgulayan Davutoğlu, ''Dün ve bugün yaptığımız bütün toplantılarda herkes Somali konusunda Türkiye'nin attığı adımlardan ve yapıcı katkısından sitayişle bahsetti'' ifadesini kullandı.

Haziran ayında İstanbul'da BM Somali Zirvesi'nin yapılacağını ifade eden Davuoğlu, şöyle konuştu:

''Ağustos ayında geçiş dönemi bitecek ve kalıcı bir siyasi yapı için yeni bir aşamaya geçilecek. Onun öncesinde İstanbul'da bütün çalışmaları gözden geçirip Somali'nin geleceğini belirleyecek yol haritası ortaya konacak. Biz bugün Somali konusunda üç ana alanda birbirini tamamlayıcı adımlar atılması gerektiğini vurguladık. Birincisi insani yardımlar ve ekonomik kalkınma alanı, ikincisi kamu düzeninin sağlanması ve güvenlik alanı, üçüncüsü ise siyasal yapılanmanın tamamlanması.''

'VERİLEN SÖZLER BİRER BİRER YERİNE GETİRİLDİ'   

Başbakan Erdoğan'ın Somali'ye yaptığı ziyaretin bu ülkedeki sorunların tüm dünyanın gündemine en güçlü şekilde gelmesini sağladığını dile getiren Davutoğlu, o ziyarette Somalililere verdikleri sözlerin beş aylık süre içinde birer birer yerine getirildiğini vurguladı.

Bakan Davutoğlu, Türkiye'nin Somali'de büyükelçilik açma sözünü verdiğini ve bunu gerçekleştirdiğini belirterek, şöyle devam etti:

''Şu anda tam kapasiteyle çalışan tek büyükelçilik bizim büyükelçiliğimizdir. Ayrıca 3 komşu ülkenin daha büyükelçiliği var, başka bir büyükelçilik yok. Bugün ben, Somaliler'e bir mesaj vereceksek, Somalilerle kader birliği içinde olduğumuz göstereceksek, öncelikle bu toplantıya katılan ülkelerin tümünün en kısa zamanda Mogadişu'da büyükelçilik açmaları çağrısında bulundum. Geçtiğimiz eylül ayında New York'ta yaptığımız toplantıda Somali'de söz sahibi birçok ülke büyükelçilik açma sözü vermişti, bu yerine gelmedi. Ben bu çağrıyı yeniden yaptım. Bazı büyükelçiler atandı ama onlar Nairobi'den çalışmayı tercih ediyorlar.''

DÜZENLİ SEFERLER 6 MART'TA BAŞLIYOR

Türkiye'nin, Mogadişu Havaalanı'nın rehabilite edilmesi sözünü verdiğini ve bu çalışmaların da tamamlandığını aktaran Davutoğlu, Mogadişu'ya direkt sefer düzenleme sözünün de 6 Mart'tan itibaren düzenli uçuşlarla gerçekleşeceğini bildirdi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Somali'de Afganistan'da olduğu gibi ''PRT'' tarzı çalışacak iki ofis daha açacaklarını belirterek, Türkiye'den 13 insani yardım kuruluşunun Somali'nin her köşesinde çalışmalarını sürdürdüğünü söyledi.

Somali'de 4 sahra hastanesi dışında geçen hafta sabit bir hastanenin hizmete girdiğini ifade eden Davutoğlu, büyük ölçüde tahrip olan Dikfer hastanesinin de 6 ay içinde tam kapasiteyle hizmet verecek şekilde yapımının tamamlanacağını belirtti.

Davutoğlu, Somali'de siyasal alanda önemli gelişmelerin yaşandığını dile getirerek, şu anda bir anayasa reformunun gerçekleştirildiğini, daha sonra da parlamento seçimlerinin yapılacağını vurguladı.

Somali'de birbirleriyle ihtilaf halinde olsalar da bütün tarafların Türkiye'ye saygıyla yaklaştıklarına dikkati çekerek, ''Türkiye'nin bu konuda devrede olmasına büyük önem veriyorlar. Bunun için uzlaşı çalışmalarında Türkiye bundan sonra faaliyetlerini daha artıracak ve Somali'de çatışan taraflar arasında da kalıcı barışın tesis edilmesi için elinden gelen her katkıyı vermeye devam edecek'' diye konuştu.

'BÖYLE BİR İMADA BULUNMADIM'

Bir gazetecinin, ''Bugünkü konferansta Türkiye'nin Somali'ye asker göndereceğini ima ettiniz, böyle bir durum var mı-'' yönündeki sorusuna Davutoğlu, ''Böyle bir imada bulunmadım. Şu anda Somali'de Amisom (Somali'deki Afrika Birliği misyonu) faaliyet gösteriyor. Amisom'un bu çalışmalarına destek olunması çağrısında bulunduk'' yanıtını verdi.

Davutoğlu, Londra'daki temasları çerçevesinde BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Somali Cumhurbaşkanı Şeyh Şerif Ahmed ve Başbakanı Abdüveli Muhammed Ali, Katar Başbakanı Şeyh Hamad Bin Casim El Tani, ABD, Almanya, Pakistan ve İsveçli mevkidaşlarıyla görüşmeler yaptığını bildirdi.

Bu hafta pazar günü Katar'da Uluslararası Kudüs Konferansının yapılacağını belirten Davutoğlu, toplantıya Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve Hamas'ın lideri Halid Meşal'in katılacağını ifade etti.

Davutoğlu ayrıca, bu hafta cuma ve cumartesi günleri Brezilya Dışişleri Bakanı Antonio Patriota başkanlığında Brezilya'nın Ortadoğu'daki büyükelçilerinin İstanbul'da toplanacağını kaydetti.

Bu arada, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, basın toplantısından önce eski Irak Başbakanı İyad Allavi ile görüştü. Görüşmede, Irak'taki gelişmeler ile siyasi durumun ele alındığı öğrenildi.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?