banner39

Davutoğlu: Srebrenitsa'da insanlık vicdanı katledildi

Başbakan Davutoğlu, "Srebrenitsa'da sadece oradaki kardeşlerimiz katledilmedi, insanlık vicdanı ve uluslararası hukuk da katledildi" dedi.

Dış Politika 10.07.2015, 18:59 10.07.2015, 18:59
Davutoğlu: Srebrenitsa'da insanlık vicdanı katledildi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Bosna Hersek Bakanlar Konseyi Başkanı Denis Zvizdiç ile görüşmesinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Devlet Kurumları Binası'ndaki toplantıda konuşan Başbakan Davutoğlu, Saraybosna ve Bosna Hersek ile yakın ilişkisinin bilindiğini vurgulayarak, kendisini bir Saraybosnalı olarak gördüğünü her fırsatta ifade ettiğini belirtti.

Bosna Hersek'i insanlık vicdanının en önemli merkezlerinden biri olarak nitelendiren Davutoğlu, ziyaretinin çok acılı Srebrenitsa soykırımının 20. yılı dolayısıyla gerçekleştiğini ve hüzünlü olduğunu belirtti.

Srebrenitsa'da hayatını kaybedenlere rahmet dileyen, ailelerine taziyelerini sunan Başbakan Davutoğlu, "Srebrenitsa'da sadece oradaki kardeşlerimiz katledilmedi, insanlık vicdanı ve uluslararası hukuk da katledildi" diye konuştu.

Bu olayların ardından geçen 20 yıl sonrası gerekli derslerin alınmasını ümit ettiğini dile getiren Davutoğlu, dünyanın birçok köşesinde benzer acıların hala yaşanmasından büyük üzüntü duyduğunu ifade etti.

"HER ZAMAN BOSNA HERSEK'İN YANINDA OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ"

Türkiye'nin Bosna Hersek'e NATO ve Avrupa Birliği üyeliği gibi konularda her türlü desteği vermeye devam edeceğini vurgulayan Davutoğlu, Türkiye olarak Bosna Hersek ile ekonomik ilişkileri geliştirme konusunda güçlü iradeye sahip olduklarını kaydetti.

Davutoğlu, iki ülke arasındaki dış ticaret hacminin 500 milyon dolara ulaştığını belirterek, Bosna Hersek'in en fazla ihracat yapan şirketleri arasında iki Türk firmasının bulunmasından duyduğu memnuniyeti de dile getirdi.

"Her zaman Bosna Hersek'in yanında olduk, olmaya devam edeceğiz" ifadelerini kullanan Davutoğlu, gösterdiği misafirperverlikten dolayı teşekkür ettiği Zvizdiç'i ilk fırsatta Türkiye'de ağırlamaktan mutluluk duyacağını söyledi.

 

 

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?