banner39

Davutoğlu Suriyeli muhaliflerle görüşecek

Bakan Davutoğlu, yarınki paris gezisinden önce Suriyeli muhalifler Ahmed Carba ve Selim idris ile görüşecek

Dış Politika 15.09.2013, 16:40 15.09.2013, 17:48
Davutoğlu Suriyeli muhaliflerle görüşecek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nu bu sabah telefonla aradığı ve Paris'e davet ettiği bildirildi. Yarın Paris'e gidecek olan Davutoğlu öncesinde Suriyeli muhaliflerle görüşecek.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, söz konusu görüşme iki bakanın dünkü telefon görüşmesinin devamı niteliğinde oldu.

Görüşmede, Suriye'de rejimin elindeki kimyasal silahların imhasına ilişkin olarak Rusya ile ABD arasında varılan mutabakat çerçevesinde önümüzdeki dönemde izlenecek yöntemin ele alındığı öğrenildi.

Kerry'nin ayrıca, yarın Paris'te konu hakkında çeşitli ülkelerle görüşmelerde bulunacağını belirterek, Davutoğlu'nu da Paris'e davet ettiği kaydedildi. Bu kapsamda Davutoğlu'nun yarın Paris'e giderek, başta ABD olmak üzere ilgili ülkelerden muhataplarıyla Suriye'deki durum hakkında temaslarda bulunması öngörülüyor.

DAVUTOĞLU PARİS ZİYARETİ ÖNCESİ MUHALİFLERLE GÖRÜŞECEK

Bu arada Bakan Davutoğlu, Paris ziyareti öncesi Suriye'den önemli konukları ağırlayacak.    

Dışişleri kaynakları, Davutoğlu'nun konutunda, Suriye Ulusal Koalisyonu Başkanı Ahmed Carba, Suriye Ulusal Koalisyonu Geçici Hükümet Başkanı Ahmed Tuma ve Yüksek Askeri Konsey Başkanı Selim İdris'i ağırlayacağını belirtti.

Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?