banner39

banner35

Davutoğlu'dan Ermenilere 'ortak komisyon' teklifi

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Avustralya Başbakanı Abbott ile birlikte düzenledikleri ortak basın toplantısında yaptığı konuşmada, Ermenistan'a "Ortak tarih komisyonu kuralım" önerisinde bulundu

Dış Politika 22.04.2015, 15:53 22.04.2015, 16:01
Davutoğlu'dan Ermenilere 'ortak komisyon' teklifi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ankara'da Başbakanlık'ta ağırladığı Avustralya Başbakanı Tony Abbott ile bir araya geldi.

İki başbakan tarafından düzenlene ortak basın toplantısında konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu, 1915 Ermeni iddialarıyla ilgili değerlendirmelerde de bulundu. Davutoğlu, iki ülke arasında ortak tarih komisyonu kurmaya hazır olduklarını söyledi.

Davutoğlu Ermeni iddialarıyla ilgili şunları söyledi: 100 yıl önce savaşan insanların torunları bugün yan yana. Bu buluşma hem Ermenistan'a hem de diğer ülkelere güzel bir ders oldu. Bu bayraklar karşılıklı savaşan iki cephede duruyordu. Ama şimdi bu bayraklar bir arada. 100 yıl önce savaşanların torunları olarak bu bayrakları yan yana tutuyoruz. Ermenistan geçmiş tarihten kin ve nefret duymak yerine gereken dersi almalılar. Ermenilere tarihi fırsat sunduk ve bütün bu tarihi ele alalım dedik. 90. yılda bu çağrıda bulunduk. 2014 yılında Erdoğan Başbakan iken taziye mesajı yayınladı. Ortak tarihimizde acılarımızı paylaşalım dedik. Belgeleri açalım. Her türlü acıyı paylaşalım. Ama bize kimse kibirle bakamaz. Bizim aramıza fitne sokmak yerine dostluk kurmamıza yardımcı olun dedik. Papa'nın açıklaması son derece şanssız bir açıklamadır. Bize kibirli konuşanlara yanıtını veririz.

Sayın Obama'nın Türkiye'yi rencide edecek bir açıklamada bulunmayacağını ümit ediyorum.

ABOTT'TAN TÜRK EKONOMİSİNE ÖVGÜ

Misafir Başbakan Tonny Abbott ise konuşmasında "Ekonomik bir mucize son 10 yıldır Türkiye'de gerçekleşmekte. Ülkenizin göstermiş olduğu gelişmeyi takdirle karşılıyorum. Dünyada birçok ülke sizi kıskanıyor" dedi.

Yorumlar (0)
25
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?