banner39

Davutoğlu'dan Sırbistan'a Kosova telefonu

Bakan Davutoğlu, Başbakan Erdoğan'ın Kosova'da yaptığı konuşmaya Sırbistan'dan gelen tepkiler üzerine Sırp mevkidaşını arayarak uzun bir görüşme yaptı

Dış Politika 27.10.2013, 17:13 27.10.2013, 17:25
Davutoğlu'dan Sırbistan'a Kosova telefonu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, bu sabah Sırbistan Dışişleri Bakanı İvan Mrkiç'i telefonla arayarak uzun bir görüşme yaptı.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, görüşmede, Türkiye-Sırbistan ilişkileri ve Balkanlar'daki işbirliği süreçlerinin yanı sıra Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Kosova ziyareti sırasındaki konuşmalarının Sırbistan'daki yansımaları üzerinde de duruldu.

Bakan Davutoğlu'nun, görüşmede Türkiye'nin Sırbistan ile ilişkilere verdiği önemini vurgulayarak, bu ilişkilerin gelişmesini tüm bölgenin yararına gördüğünü ifade ettiği belirtildi.

Bu kapsamda, iki bakanın New York'ta yaptıkları son görüşmeden bu yana ikili ilişkilerin her alanda daha da geliştirilmesi amacıyla atılan adımlar ve gelecek döneme ilişkin beklentilere dair dostane görüş alışverişi yapıldığı kaydedildi.

Türkiye'nin, esasen tüm Balkan ülkeleriyle iyi ilişkiler geliştirme arzusu içinde olduğuna ve bölgede kapsamlı barış ve istikrar ortamı yaratılması için yoğun çaba gösterdiğine vurgu yapan Davutoğlu'nun, Belgrad-Priştine diyaloğuna da bu anlayışla başından beri kuvvetli destek verildiğini dile getirerek, Türkiye'nin, gerek Sırp gerek Kosova tarafının bu süreçteki olumlu tavrını takdir ettiğini belirttiği ifade edildi.

Bakan Davutoğlu'nun, Balkanlar'daki sorunların çözümü ve bölgesel işbirliğinin geliştirilmesi yönündeki çabalar kapsamında Türkiye-Bosna Hersek-Sırbistan üçlü işbirliği sürecinin de önemli bir yer tuttuğuna değinerek, bu sürecin hem ilgili ülkelerin hem de tüm bölgenin yararına olduğunu söylediği kaydedildi.

Erdoğan'ın Kosova'da yaptığı konuşmalara ilişkin olarak ise Prizren'deki konuşmanın tek bir cümlesinin (Türkiye Kosova'dır, Kosova Türkiye'dir) Sırp kamuoyuna olduğundan farklı bir şekilde takdim edildiğinin anlaşıldığına işaret eden Davutoğlu'nun, bu ifadenin sadece Türkiye ile Kosova arasındaki kültürel yakınlığı göstermek amacını taşıdığını, Erdoğan'ın konuşmalarının tümüne bakıldığında Balkan vizyonunun açıkça görüldüğünü, nitekim Erdoğan'ın konuşmalarında tüm Balkan halklarını ismen zikretmek suretiyle Türkiye'nin tüm Balkan halklarına eşit mesafede durduğunu vurguladığını söylediği bildirildi.

Türkiye-Sırbistan ilişkilerine kendilerinin de büyük önem verdiğinin altını çizen Sırbistan Dışişleri Bakanı Mrkiç'in, Davutoğlu'na aradığı için teşekkür ettiği ve Erdoğan'ın konuşmalarına bu çerçevede bir kez daha bütünlüğü içinde bakacaklarını ifade ettiği aktarıldı.

banner53
Yorumlar (0)
15
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?