banner39

Davutoğlu'ndan AB'ye vize muafiyeti açıklaması

Başbakan Davutoğlu, AB ile vize muafiyeti konusunda çok net bir takvim olduğunu söyledi

Dış Politika 11.12.2015, 18:26 11.12.2015, 18:26
Davutoğlu'ndan AB'ye vize muafiyeti açıklaması

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türk vatandaşlarının Schengen bölgesine vize muafiyetiyle girmesi konusunda, "Bir anlaşmayla hemen atılacak bir adım değil. Önümüzde çok net bir takvim var" dedi.

Davutoğlu, AB Reform Eylem Grubu toplantısının ardından basın toplantısı düzenledi.

Başbakan Davutoğlu Davutoğlu, Türk vatandaşlarının Schengen bölgesine vize muafiyetiyle girmesi hususuna ilişkin, "Ancak bir anlaşmayla hemen atılacak bir adım değil. Son Avrupa Birliği-Türkiye Zirvesi'nde karar verdiğimiz şekilde, mart ayına kadar yasal düzenlemeleri yapmamız, mart ayında Avrupa Birliği'nin raporu yazması, daha sonra temmuz ayından itibaren ilk pilot uygulamaların başlaması, ekim ayında da vize muafiyetine tam geçişi sağlamamız lazım. Önümüzde çok net bir takvim var" dedi.

"TÜRKİYE IRAK'A EN BAŞINDAN BERİ DESTEK VERDİ"

Davutoğlu, Musul'daki Türk askerinin nöbet değişimi konusunda da "Türkiye ilkesel olarak DEAŞ'a karşı yürütülen mücadelede en başından itibaren Irak'a destek vermiştir. DEAŞ terör örgütü, tehdit oluşturduğu andan itibaren bir taraftan Irak merkez hükümetiyle bir taraftan Kuzey Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'yle yakın temas içinde olduk. Bu temas çerçevesinde geçen sene Sayın İbadi'nin Ankara ziyaretinde, benim Bağdat ziyaretimde bunları konuştuk. Birkaç uçak malzemeyi destek olarak Bağdat'a, yine kapsamlı bir malzemeyi de Erbil'e gönderdik. Dolayısıyla çalışmalar yeni başlamış değil" değerlendirmesinde bulundu.

"Benzer amaçlarla kurulan ve aylardır faaliyet yapan bir eğitim bölgemiz var" diyen Başbakan Davutoğlu, şöyle devam etti:

"Burada 2 bini aşkın Musul Ulusal Muhafız Ordusunda görev alacak şekilde yetiştirilmiş Irak vatandaşı, Irak'ın güvenliği için çalışan kardeşlerimiz var. Bu da saklı değil. Irak Savunma Bakanlığı buraya bir ziyarette de bulundu. Dolayısıyla sanki Türkiye gizli bir faaliyet yapıyormuş gibi bir kanaat yayılması kesinlikle doğru değil."

banner53
Yorumlar (0)
25
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?